Dobre funkcjonowanie nerek to warunek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Filtrują od 120 do 150 litrów krwi dziennie, eliminują toksyny, pomagają regulować gospodarkę elektrolitową, pracę układu hormonalnego i ciśnienie. Żeby dobrze spełniały swoje zadania, potrzebują czasem pomocy. Przyjrzyjmy się więc ziołom, które mogą wspomóc ich pracę.
Ostropest plamisty
Powszechnie wiadomo, że sylimaryna, czyli kompleks flawonolignanów pozyskiwanych z łupin ostropestu ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie wątroby. Rzadko jednak zwraca się uwagę na jej korzystne działanie na nasze nerki i fakt, że przyspiesza on również regenerację tkanki nerkowej wystawionej na niekorzystne działanie najróżniejszych toksyn. Roślina ta zawiera także dużo flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym, pobudza wytwarzanie własnych antyutleniaczy nerek oraz wykazuje działanie przeciwzapalne.
Prawoślaz
Tradycyjnie stosowany do łagodzenia bólu gardła i objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Korzeń prawoślazu ma także potencjał działania diuretycznego i moczopędnego, pomagając wypłukiwać z organizmu nadmiar płynów, czyścic nerki i pęcherz moczowy. Łagodzi tym samym stany zapalne i objawy infekcji dróg moczowych oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia w nich kamieni.
Korzeń mniszka lekarskiego
Jego gorzki smak związany jest z dużą zawartością antyoksydacyjnych flawonoidów, które pomagają organizmowi zwalczać wolne rodniki i oczyszczają krew. Podobnie jak prawoślaz ma też właściwości moczopędne, a jednocześnie uzupełnia potas, który może być wydalany wraz z moczem. Już rdzenni Amerykanie używali tej rośliny do leczenia różnych schorzeń, w tym problemów trawiennych i chorób nerek. Podobnie, jak powszechnie stosowana u nas żurawina, może zmniejszać ryzyko przyklejania się bakterii do ścian pęcherza moczowego.
Natka pietruszki
To nie tylko ozdoba obiadowego półmiska. Zielona pietruszka ma silne właściwości odtruwania wątroby i wpływa na zdrową pracę nerek, regeneruje ich tkankę i oczyszcza z piasku i kamieni, pomaga zwiększyć ilość moczu, a co za tym idzie, oczyszcza nerki i pęcherz ze szkodliwych bakterii. Naukowcy przypuszczają, że może też wpływać na obniżenie poziomu kreatyniny i kwasu moczowego we krwi. Przyjmować ją należy jednak ostrożnie, gdyż mimo właściwości moczopędnych sama pietruszka spożywana w zbyt dużych ilościach może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.
Pamiętaj, że zioła na nerki mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami. Zanim skorzystasz z niewątpliwych zalet medycyny naturalnej, w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem.