Home / Choroby / Żylaki – dlaczego się pojawiają i co im sprzyja
żylaki

Żylaki – dlaczego się pojawiają i co im sprzyja

Żylaki to konsekwencja przewlekłej niewydolności żylnej, w wyniku której naczynie wydłuża się i rozszerza. Przez skórę zaczynają być widoczne nieatrakcyjne zmiany, ale to nie wygląd jest największym problemem. Żylaki to poważny problem zdrowotny. Co sprzyja ich powstawaniu i jak je leczyć?

Co sprzyja pojawieniu się żylaków?

W zapobieganiu rozwojowi przewlekłej niewydolności żylnej najważniejsza jest profilaktyka. Unikając czynników sprzyjających powstawaniu żylaków możemy skutecznie zapobiegać ich pojawieniu się, lub ewentualnemu pogłębianiu się problemu. Za podstawową przyczynę powstawania żylaków uznaje się predyspozycje genetyczne do wadliwej budowy zastawek żylnych i osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Obecnie fakt jest jednak taki, że nasz styl życia bardzo przyczynia się do eskalacji tego problemu. Czynnikami środowiskowymi sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest:

  • brak ruchu oraz długie przebywanie w jednej pozycji (szczególnie stanie lub siedzenie),
  • wysoka temperatura i wilgotność powietrza,
  • nadwaga i otyłość
  • podnoszenie dużych ciężarów lub ciężka praca fizyczna,
  • ciąża,
  • kontuzje i operacje nóg
  • wiek – im jesteśmy starsi, tym nasze naczynia krwionośne są bardziej podatne na uszkodzenia.

Lek na żylaki – co wybrać i dlaczego?

Zacznijmy od tego, że lek na żylaki same w sobie nie istnieje. Jeżeli nasze naczynie zostanie uszkodzone, to żaden lek nie jest już w stanie przywrócić jego właściwego funkcjonowania. Tzw. lek na żylaki może oczywiście skutecznie pomóc zredukować dokuczliwość objawów, które wynikają z choroby jaką jest przewlekłą niewydolność żylna, ale żylaka nie zlikwidują. Najpopularniejsze środki pomocne w walce z tą przypadłością opierają swoje działanie na diosminie lub dobezylanie wapnia. Oprócz tego do dyspozycji mamy preparaty złożone i maści do stosowania zewnętrznego. Diosmina i dobezylan wapnia zmniejszą przepuszczalność naczyń i zwiększają ich napięcie.

Debozylan wapnia do tego zmniejsza gęstość i lepkość osocza oraz nasila produkcję kolagenu. Preparaty złożone mają bardziej uogólnione działanie i poza korzystnym, ale mniej spektakularnym wpływem na kondycję naczyń krwionośnych, mogą zmniejszać obrzęki, redukować skurcze mięśniowe, czy uczucie mrowienia i drętwienia kończyn. Wybierając taki preparat miej świadomość, że najczęściej będzie to suplement diety, który może poprawić Twój stan, ale będzie jedynie dodatkiem do całego leczenia, a nie jego podstawą. Podobnie rzecz ma się z maściami. Zawierają one w swoim składzie heparynę, czyli związek, który zapobiega krzepnięciu krwi i tworzeniu zakrzepów, dzięki czemu redukuje obrzęki i ból z nich wynikający. W przypadku żylaków farmakologia może być jedynie środkiem wspomagającym. Podstawą terapii jest leczenie zachowawcze w formie kompresji, lub w poważniejszych stanach interwencja chirurgiczna.

Sprawdź również!

dziecko

Wózek spacerowy dla dziecka z niepełnosprawnością – jaki wybrać?

W przypadku dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, troska o zapewnienie jak największej aktywności jest niezwykle istotna. Kontakt …

Dodaj komentarz