Zwykło się przyjmować, że problemy ze stawami to przypadłość jedynie osób starszych, w przypadku których zarówno kości jak i połączenia pomiędzy nimi nie są już tak sprawne jak zwykły być za młodu. Okazuje się jednak, że wcale nie musi być to prawdą – do lekarzy zgłasza się także gro nastolatków oraz osób w średnim wieku, które to nie mogą sobie poradzić z rzeczonym problemem zdrowotnym.
Jak informują nas specjaliści z Poradni Ortopedycznej w Krakowie – ORTOMED, ze statystyk wynika, że najczęściej przychodzą oni po pomoc z uwagi na dyskomfort odczuwany w okolicy stawu kolanowego. Co go powoduje oraz czy można go skutecznie leczyć?
Czym jest ból?
Ból, ograniczona mobilność oraz zauważalne trudności w uprawianiu aktywności fizycznej powodowane bólem stawów mogą mieć wiele przyczyn. Najpowszechniejszą z nich jest otyłość, w której to przypadku na nogi – a w szczególności na kolana – niemalże nieprzerwanie naciska ponadprzeciętnie wysoka masa ciała, co z kolei prowadzi do ich nadwyrężania i przeciążania. Z dolegliwościami stawów kolanowych borykać się mogą także osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, jako że nie dostarczają one im wystarczającej ilości ruchu, prowadząc jednocześnie do ich zastania się i obniżenia funkcjonalności. Co ciekawe, jednym z winowajców jest także przedłużający się stres o dużym natężeniu, jako że prowadzić on może do zaciskania się mięśni, a co za tym idzie – powolnego uszkadzania stawów kolanowych.
Na szczęście medycyna znalazła odpowiedź na tego typu problemy – jest to artroskopia. To metoda leczenia charakteryzująca się relatywnie niską inwazyjnością, w ramach której stawy leczone są z każdej możliwej strony na drodze wykonywania mikroskopijnych nacięć i przy wykorzystaniu niewielkich kamer medycznych, których wielkość nie przekracza 4 milimetrów. Co ciekawe, sam zabieg artroskopii minimalizuje ryzyko powstawania powikłań, jak również jest bezkrwawy, a dodatkowo wykonywany pod znieczuleniem, dzięki czemu dla pacjenta jest on całkowicie bezbolesny. Pozwala on uniknąć o wiele bardziej inwazyjnych zabiegów, wymagających wykonania dużych, podłużnych nacięć, które to nie tylko mogą długo się goić, ale i znacznie utrudniać poruszanie się z uwagi na dosyć dotkliwy ból.
Kiedy przeprowadzić atroskopię?
Lekarze informują, że istnieje szereg aspektów zdrowotnych, które to wskazują na konieczność możliwie najszybszego przeprowadzenia artroskopii. Wyróżnić spośród nich należy między innymi: reumatoidalne zapalenie stawów, szybko postępujące zmiany zwyrodnieniowe, zidentyfikowane w okolicy stawu kolanowego zmiany nowotworowe oraz wystąpienie złamania śródstawowego. Zabiegu nie należy się obawiać, jako że nie tylko nie jest on bolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia, ale także trwa on relatywnie krótko. Nawet w najtrudniejszych przypadkach jego przeprowadzenie zajmuje ekspertom od dwóch do trzech godzin. Przy zachowaniu wszelkich procedur, artroskopia nie prowadzi do jakichkolwiek powikłań w obrębie stawów, jak również minimalizuje ryzyko konieczności ich operacyjnego otwierania celem usunięcia zwyrodnień lub innych deformacji ograniczających mobilność i będących źródłem trudnego do wytrzymania bólu.