Home / Zdrowie kobiety / Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają
test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, czy nie. Kobieta, która rozważa taką możliwość często doszukuje się w sobie jej oznak. Po czym rozpoznać ciążę? Po jakim czasie zrobić test ciążowy, by był wiarygodny?

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Odpowiedź po jakim czasie zrobić test ciążowy zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Najskuteczniejsze jest badanie z krwi, w której kilka dni po da się wykryć hormon beta-hCG już na poziomie 25 mlU/ml. Najczulsze testy dostępne w aptece wyczują poziom hCG już nawet poniżej 500 lU/ml, co pozwala zrobić test ok. 10 dnia od owulacji i możliwego zapłodnienia. Większość producentów testów ciążowych zaleca jednak zrobienie go najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki i to z samego rana, ponieważ wtedy poziom hCG jest najwyższy, a to zwiększa prawdopodobieństwo prawidłowego wyniku. Choć domowe testy ciążowe są mniej dokładne, to mają też wiele zalet. Dostępne są od ręki w każdej aptece i większości drogerii za niewielkie pieniądze. Test robimy w domu i ten fakt nie jest nigdzie odnotowywany, co zapewnia intymność i anonimowość. Do tego wynik otrzymujemy już nawet po 2 min i w przypadku prawidłowego wykonania jest on w 90% wiarygodny.

Pierwsze objawy ciąży – na co zwrócić uwagę?

Kobieta, która podejrzewa że może być w ciąży będzie każdą, najmniejszą nawet zmianę w funkcjonowaniu swojego organizmu, rozpatrywać w kategorii pierwszego objawu ciąży. To prawda, w ciągu tych dziewięciu miesięcy zmienia się wszystko, a pierwsze zmiany da się już odczuć w pierwszym miesiącu. Niestety, nie są to wiarygodne świadectwa ani na obecność ciąży, ani jej brak. Pierwsze zmiany w ciąży są bardzo niespecyficzne i łatwo je zarówno przeoczyć, kiedy nie spodziewamy się ciąży, jak i przecenić, kiedy bardzo chcemy by ta wiadomość się potwierdziła. Już na samym początku pojawić się może wzmożone uczucie zmęczenia, czy bóle głowy, a także zwiększona częstotliwość oddawanego moczu. Sam moment zagnieżdżania zarodka w macicy może się wiązać z uczuciem lekkiego bólu w dole brzucha lub delikatnym plamieniem.

Jak widzisz, nic co jednoznacznie wskazuje ciążę. Bóle głowy i zmęczenie możesz zrzucić na karb przepracowania, czy mniejszej ilości snu w nocy. Lekki i krótkotrwały ból brzucha może pojawić się w związku ze zbliżającym się okresem lub po prostu po zbyt dużym posiłku. Delikatne plamienie też łatwo pomylić z okresem, bo implementacja zarodka następuje zwykle krótko przed jego terminem. Na widoczny przyrost wagi kobiety często muszą czekać do II trymestru, a charakterystyczne mdłości, czy zachcianki też zwykle pojawiają się kiedy już jesteśmy świadome rozwijającego się życia. Najbardziej oczywistym i wiarygodnym świadectwem, że doszło do zapłodnienia, które zauważyć może sama zainteresowana, jest oczywiście brak okresu w oczekiwanym terminie. W przypadku gdy ten się nie pojawił, to warto wybrać się po test ciążowy.

Sprawdź również!

krem

Primery do paznokci – czy są potrzebne?

Z Twoich paznokci odpryskuje nawet najwyższej jakości lakier hybrydowy lub stylizacje na bazie mas akrylowych …

Dodaj komentarz