Home / Leczenie / Od czego zależne jest skuteczne leczenie uzależnień?
terapia

Od czego zależne jest skuteczne leczenie uzależnień?

Uzależnienie jest psychofizycznym aspektem codziennego funkcjonowania. Wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu uzależnieni, a stopień nasilenia oraz rodzaj uzależnienia determinują jego efekty. Uzależnienie, czyli stała, niepohamowana skłonność do wykonywania konkretnej czynności lub używania określonej(ych) substancji wpływają na codzienność i tylko od nas zależy, czy ten wpływ będzie pozytywny, czy negatywny.

O pozytywnych skutkach uzależnień można wspomnieć w kontekście niegroźnych dla zdrowia, życia oraz relacji społecznych efektach wciągnięcia się w pasję, hobby lub uczucie do konkretnej osoby (jeśli jest ono wzajemne). Problem pojawia się wtedy, gdy przestajemy panować nad uzależnieniem, destrukcyjnie wpływającym na rzeczywistość.

Uzależnienie, które niszczy

Uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych jest najczęściej wymienianym powodem problemów w związkach partnerskich, w rodzinie, w życiu zawodowym oraz społecznym. Trwale uszkadzające układ nerwowy i pokarmowy zaburzenia, wynikające z nadużywania alkoholu wywołują trwałe zmiany zdrowotne w sensie fizycznym i psychicznym. Uzależnienie staje się niebezpieczne, gdy potrzeba dostarczenia do organizmu substancji aktywnej (alkohol, narkotyki, dopalacze) wygrywa nad priorytetami, związanymi z funkcjonowaniem w rodzinie, grupie zawodowej i społeczności. Jeśli czekasz na chwilę, w której sięgniesz po substancje uzależniającą, szukasz okazji do jej użycia, wydaje Ci się ona ważniejsza od codziennych zadań i zobowiązań, używasz jej coraz więcej aż do zatracenia kontroli, a także coraz częściej, zmierzając w stronę ciągłej potrzeby odurzania się może pomóc Ci profesjonalne leczenie uzależnień.

Leczenie uzależnień-na czym to polega

Leczenie uzależnień to wsparcie wyspecjalizowanego zespołu specjalistów, dobranych pod kątem pomocy w pokonaniu wszystkich stadiów walki z nałogiem. Leczenie uzależnień odbywa się najczęściej w ośrodkach, w których zachowuje się pełną anonimowość oraz godność osobista pacjenta. Zespół, tworzony przez doświadczonych specjalistów zajmuje się kompleksową terapią, mającą na celu wyeliminowanie z organizmu zawartości substancji aktywnej uzależniającej, pozbycie się jej skutków, walka z syndromem odstawienia oraz pomoc psychologiczna na etapie powrotu do codzienności. Podczas detoksu w ośrodku leczenia uzależnień pacjent ma dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, a jego stan podlega 24 godzinnemu monitorowaniu. W trakcie syndromu odstawienia wciąż niezbędny jest personel medyczny, który rozpoczyna współpracę z pracownikami, zajmującymi się psychologiczną stroną walki z uzależnieniem. Leczenie uzależnień to owszem odwyk, jednak nie tylko. Aby leczenie okazało się skuteczne i trwałe osoba uzależniona musi wykazać zaangażowanie w powodzenie terapii.

Jak leczyć się z uzależnienia, aby się trwale wyleczyć?

Leczenie uzależnień związane jest z wieloetapowym procesem, w ramach którego konieczne jest wyeliminowanie negatywnych skutków, jakie substancja uzależniająca pozostawiła w organizmie. Jej skuteczność opiera się głównie o profesjonalizm pracowników ośrodka uzależnień, ich zaangażowanie i przede wszystkim aktywny udział w terapii samego pacjenta. Do detoksu nie można zmusić. Nawet jeśli stopień uzależnienia powoduje zagrożenie zdrowia lub życia osoby uzależnionej, leczenie może mieć formę doraźną, polegającą na mechanicznym wyeliminowaniu substancji szkodzącej z organizmu. Jeśli nie ma zgody pacjenta na odwyk od uzależnienia, odstawienie będzie czasowe, a osoba uzależniona wróci do swojego problemu w krótszym lub dłuższym czasie od pobytu w ośrodku. Jeśli osoba uzależniona nie chce przebywać w miejscu, gdzie terapia szokowa dla organizmu polega na całkowitym odstawieniu substancji uzależniającej, a jedynie godzi się na uczęszczanie na spotkania z terapeutą (indywidualnie lub w ramach grupy wsparcia, ma szansę na pozbycie się nałogu w początkowej fazie uzależnienia. Im problem jest większy, tym leczenie uzależnień musi okazać się bardziej zaawansowane.

Sprawdź również!

depresja

Co to są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu są stanami, które upośledzają sen lub uniemożliwiają uzyskanie spokojnego snu, a w rezultacie …

Dodaj komentarz