Home / Leczenie / Od czego zależne jest skuteczne leczenie uzależnień?
terapia

Od czego zależne jest skuteczne leczenie uzależnień?

Uzależnienie jest psychofizycznym aspektem codziennego funkcjonowania. Wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu uzależnieni, a stopień nasilenia oraz rodzaj uzależnienia determinują jego efekty. Uzależnienie, czyli stała, niepohamowana skłonność do wykonywania konkretnej czynności lub używania określonej(ych) substancji wpływają na codzienność i tylko od nas zależy, czy ten wpływ będzie pozytywny, czy negatywny.

O pozytywnych skutkach uzależnień można wspomnieć w kontekście niegroźnych dla zdrowia, życia oraz relacji społecznych efektach wciągnięcia się w pasję, hobby lub uczucie do konkretnej osoby (jeśli jest ono wzajemne). Problem pojawia się wtedy, gdy przestajemy panować nad uzależnieniem, destrukcyjnie wpływającym na rzeczywistość.

Uzależnienie, które niszczy

Uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych jest najczęściej wymienianym powodem problemów w związkach partnerskich, w rodzinie, w życiu zawodowym oraz społecznym. Trwale uszkadzające układ nerwowy i pokarmowy zaburzenia, wynikające z nadużywania alkoholu wywołują trwałe zmiany zdrowotne w sensie fizycznym i psychicznym. Uzależnienie staje się niebezpieczne, gdy potrzeba dostarczenia do organizmu substancji aktywnej (alkohol, narkotyki, dopalacze) wygrywa nad priorytetami, związanymi z funkcjonowaniem w rodzinie, grupie zawodowej i społeczności. Jeśli czekasz na chwilę, w której sięgniesz po substancje uzależniającą, szukasz okazji do jej użycia, wydaje Ci się ona ważniejsza od codziennych zadań i zobowiązań, używasz jej coraz więcej aż do zatracenia kontroli, a także coraz częściej, zmierzając w stronę ciągłej potrzeby odurzania się może pomóc Ci profesjonalne leczenie uzależnień.

Leczenie uzależnień-na czym to polega

Leczenie uzależnień to wsparcie wyspecjalizowanego zespołu specjalistów, dobranych pod kątem pomocy w pokonaniu wszystkich stadiów walki z nałogiem. Leczenie uzależnień odbywa się najczęściej w ośrodkach, w których zachowuje się pełną anonimowość oraz godność osobista pacjenta. Zespół, tworzony przez doświadczonych specjalistów zajmuje się kompleksową terapią, mającą na celu wyeliminowanie z organizmu zawartości substancji aktywnej uzależniającej, pozbycie się jej skutków, walka z syndromem odstawienia oraz pomoc psychologiczna na etapie powrotu do codzienności. Podczas detoksu w ośrodku leczenia uzależnień pacjent ma dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie, a jego stan podlega 24 godzinnemu monitorowaniu. W trakcie syndromu odstawienia wciąż niezbędny jest personel medyczny, który rozpoczyna współpracę z pracownikami, zajmującymi się psychologiczną stroną walki z uzależnieniem. Leczenie uzależnień to owszem odwyk, jednak nie tylko. Aby leczenie okazało się skuteczne i trwałe osoba uzależniona musi wykazać zaangażowanie w powodzenie terapii.

Jak leczyć się z uzależnienia, aby się trwale wyleczyć?

Leczenie uzależnień związane jest z wieloetapowym procesem, w ramach którego konieczne jest wyeliminowanie negatywnych skutków, jakie substancja uzależniająca pozostawiła w organizmie. Jej skuteczność opiera się głównie o profesjonalizm pracowników ośrodka uzależnień, ich zaangażowanie i przede wszystkim aktywny udział w terapii samego pacjenta. Do detoksu nie można zmusić. Nawet jeśli stopień uzależnienia powoduje zagrożenie zdrowia lub życia osoby uzależnionej, leczenie może mieć formę doraźną, polegającą na mechanicznym wyeliminowaniu substancji szkodzącej z organizmu. Jeśli nie ma zgody pacjenta na odwyk od uzależnienia, odstawienie będzie czasowe, a osoba uzależniona wróci do swojego problemu w krótszym lub dłuższym czasie od pobytu w ośrodku. Jeśli osoba uzależniona nie chce przebywać w miejscu, gdzie terapia szokowa dla organizmu polega na całkowitym odstawieniu substancji uzależniającej, a jedynie godzi się na uczęszczanie na spotkania z terapeutą (indywidualnie lub w ramach grupy wsparcia, ma szansę na pozbycie się nałogu w początkowej fazie uzależnienia. Im problem jest większy, tym leczenie uzależnień musi okazać się bardziej zaawansowane.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz