W dobie nowoczesnej chemioterapii czy leczenia promieniowaniem operacja w przypadku nowotworu wydaje się metodą cokolwiek archaiczną. Często jest jednak postępowaniem rutynowym. Co sprawia, że właśnie chirurg-onkolog zajmuje się leczeniem guzów?
Nowe terapie nie są bezpieczniejsze od operacji
Podstawowym czynnikiem, jaki bierze się pod uwagę przy wybieraniu metody leczenia nowotworu, jest ryzyko związane z samą techniką terapeutyczną. Żadna operacja nie daje stuprocentowej pewności wyleczenia, żadna też nie jest absolutnie bezpieczna, jednak w większości przypadków jest to nadal najpewniejsza z metod. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najnowocześniejsza chemia i najlepsze techniki radioterapii powodują poważne obciążenie całego organizmu. Operacja w wielu przypadkach jest po prostu mniejszym złem – obciążenie choćby wątroby czy nerek w porównaniu z tym, jakiego doznają po chemioterapii, jest minimalne. Nie zawsze zresztą trzeba całą klasyfikację przeprowadzać od samego początku: o wielu chorobach wiadomo, że najczęściej metodą leczenia jest właśnie operacja. Pełną listę można przejrzeć na stronie https://chirurgia-onkologia.com.pl/chirurg-onkolog/.
Tam, gdzie sięga skalpel
Bardzo ważnym kryterium do wyboru metody terapeutycznej jest lokalizacja zmiany nowotworowej. O ile bowiem dostęp do torbieli na wątrobie czy guzów w obrębie jelita grubego jest w miarę prosty (wykorzystuje się techniki laparoskopowe, a więc bez typowego cięcia głębszych tkanek), to już w niektórych przypadkach nawet precyzyjny laparoskop nie będzie dawał możliwości dotarcia do ogniska chorobowego. Czasem też należy wziąć pod uwagę ryzyko z samym docieraniem do zmienionego chorobowo miejsca: po drodze trzeba ominąć niektóre połączenia nerwowe lub naczynia krwionośne, i to lekarz musi zdecydować, czy w takim przypadku lepsza będzie operacja, czy warto zastosować inną metodę leczenia.
Typ zmian ma znaczenie
Metodę leczenia dobiera się oczywiście do rodzaju schorzenia. W przypadku operacji na nowotwór oznacza to konieczność określenia typu guza. Są bowiem takie, które rosną dość duże i nie mają tendencji do rozsiewania się – wtedy jedną operacją można pozbyć się całego obszaru zmienionego chorobowo. Są jednak również takie nowotwory, które tworzą mniejsze, trudniejsze do usunięcia operacyjnego guzy, jakie w dodatku dają bliskie przerzuty i wtedy warto rozważyć ogólniejszą metodę, ponieważ operacja musiałaby zostać podzielona na kilka etapów, a i tak byłaby bardziej skomplikowana i ryzykowna, a przy tym dawała mniejsze szanse na całkowite wyleczenie pacjenta.