Home / Leczenie / Leczenie i przebieg białaczki limfoblastycznej
zabieg

Leczenie i przebieg białaczki limfoblastycznej

To rodzaj białaczki, który najczęściej dotyka dzieci (w wieku 2-10 lat), spowodowany zmianami nowotworowymi krwinek białych. Poznaj objawy oraz przebieg leczenia białaczki limfoblastycznej (ALL).

Białaczka limfoblastyczna – przebieg

Białaczka limfoblastyczna  to nowotwór szpiku kostnego, którego bezpośrednią przyczyną jest mutacja komórek, z których powstają białe krwinki. Skutkiem tego jest niekontrolowane mnożenie wadliwych oraz wypieranie ze szpiku kostnego zdrowych komórek. Jednym z początkowych objawów są m.in. powiększone węzły chłonne, wątroba i śledziona. U chorego w tej fazie mogą pojawiać się bóle brzucha. W kolejnych etapach mogą pojawić się także nocne poty, bóle kostno-stawowe, ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie oraz duża podatność na różnego rodzaju infekcje. W przypadku pojawienia się powyższych objawów pacjent powinien udać się do lekarza.

Podczas diagnozowania w pierwszej fazie wykorzystywana jest morfologia krwi (zwiększona liczba białych krwinek oraz małopłytkowość). Kolejną czynnością jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, którego celem jest wykluczenie zajęcia przez białaczkę ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowe informacje na temat białacze,  w tym m.in. przebieg białaczki limfoblastycznej znajdziesz na stronie  https://www.dkms.pl/pl/baza-wiedzy/jak-leczyc-ostra-bia%C5%82aczke-limfoblastycza.

Leczenie białaczki limfoblastycznej – faza pierwsza

Podczas leczenia pierwszym zadaniem jest wyeliminowanie komórek blastycznych z krwi i szpiku (chemioterapia białaczka). Pacjent zostaje poddany chemoterapii indukcyjnej (przywrócenie parametrów krwi), kolejnym krokiem jest chemoterapia konsolidacyjna. Jej zadaniem jest wzmocnienie efektów. Pacjent dostaje także leki np. przeciwgorączkowe, antybiotyki, czasem preparaty krwiopochodne. Ta faza zakończona jest radioterapią układu nerwowego. Wszystkie podejmowane kroki mają doprowadzić do etapu, którym jest remisja białaczki.

Przebieg białaczki limfoblastycznej – kolejne fazy

Kolejnym etapem jest terapia podtrzymująca, która ma zahamować nawrót choroby. Podejmowana jest w przypadku, gdy nastąpiła remisja białaczki. To moment, w którym pacjent często nie wymaga hospitalizacji, a sama terapia przebiega łagodniej. Pacjentowi podaje się chemioterapię dokanałowo (do płynu mózgowo-rdzeniowego), aby zapobiegać rozprzestrzenieniu choroby do rdzenia kręgowego oraz mózgu. Pojawiają się przypadki, w których jedyną formą wyleczenia jest przeszczepienie szpiku.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz