Home / Leczenie / Ortezy barku i ich funkcje
orteza

Ortezy barku i ich funkcje

Ortezy barku stosuje się przy urazach bądź stanach zapalnych w obrębie obręczy barkowej. Są pomocne także w stanach bólowych, odciążają i ograniczają ruch w stawie. Dodatkowo mogą pełnić funkcję profilaktyczną u osób narażonych na kontuzje bądź urazy kończyny górnej.

Czym są ortezy?

Ortezy to stabilizatory, które utrzymują staw w stałej pozycji. Za usztywnienie odpowiadają poduszki powietrzne znajdujące się pomiędzy warstwami tkaniny. Nowoczesne ortezy są wykonywane z materiałów przepuszczających powietrze i odprowadzających wilgoć. Oprócz tego podnoszą i utrzymują stałą temperaturę wokół stawu, na który zostały nałożone.

Unieruchomienie ramienia za pomocą ortezy

Orteza barku ma za zadanie ustabilizować staw i mięśnie okalające ramię. Służy do odciążenia i unieruchomienia obręczy barkowej. Dobrze znany jest temblak z pasem stabilizującym, czyli opatrunek Dessaulta. Identycznie został też nazwany sposób opatrywania ran, który jest stosowany przy urazach ramienia. Pozwala na unieruchomienie barku, np. przy podejrzeniu zwichnięcia stawu ramiennego, złamania ramienia bądź przedramienia. Dzięki takiemu opatrunkowi można zdecydowanie zmniejszyć ból powstały na skutek urazu.

Orteza zamiast gipsu

Ortezy barku mogą być stosowane zamiast gipsu, ponieważ skutecznie go zastępują. Pozwalają swobodnie się poruszać, są wygodne i lekkie. Przy ich użyciu można z łatwością zachować higienę barku. Założenie ortezy umożliwia też wcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji, co zdecydowanie przyspiesza proces odzyskiwania sprawności po urazie. Ortezy barku mogą zastąpić gips przy takich urazach, jak stłuczenie, zwichnięcie lub złamanie.

Orteza przy rehabilitacji

Ortezy są też stosowane w trakcie rehabilitacji. Pozwalają na utrzymanie ramienia w pozycji anatomicznej. Lekarze zalecają ich używanie przy naciągnięciach więzadeł, przeciążeniach ścięgien, a także po zabiegach operacyjnych w obrębie obręczy barkowej. Ortezy mogą być też zakładane przez osoby narażone na przeciążenia barku z powodu ciężkiej pracy fizycznej, którą wykonują.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz