Home / Zdrowie / Co poradzić na oddychanie przez usta?

Co poradzić na oddychanie przez usta?

Oddychanie przez usta może być niepokojące, bowiem sam proces oddychania jest procesem automatycznym – innymi słowy, nie zastanawiamy się nad tym, tylko to robimy. Oddychanie przez nos jest czynnością naturalną, bowiem nos oczyszcza powietrze z wielu bakterii oraz wirusów poprzez ogrzanie go – usta niestety nie spełniają roli filtra, dlatego osoby przez nie oddychające są bardziej narażone na rozmaite infekcje. Zwłaszcza małe dzieci, które mogą zacząć oddychać wyłącznie ustami z wielu różnych przyczyn.

Przyczyny oddychania przez usta

Do najważniejszych przyczyn nieprawidłowego oddychania przez usta zaliczamy alergie oraz większość chorób dróg oddechowych. Zarówno katar alergiczny, jak również wirusowy i bakteryjny doprowadza do obrzęku błony śluzowej nosa, co utrudnia prawidłowe oddychanie przez nos. Wówczas szukamy asekuracji i jedynym rozwiązaniem staje się oddychanie przy wykorzystaniu ust. W przypadku dzieci sytuacji wygląda nieco inaczej. Owszem, za nieprawidłowym oddychaniem może stać nieżyt nosa zwany potocznie katarem, ale może to być także niewykryta wada zgryzu i kilka innych przypadłości. Zaniedbanie procesu oddychania może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Skutki oddychania przez usta

Negatywnym skutkiem oddychania przez usta jest nader częste łapanie infekcji. Aby oduczyć dzieci oddychania przez nos warto przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie pokoju w którym śpią. Innym z domowych sposobów jest ułożenie ich poduszki nieco wyżej – oddech stanie się wówczas swobodniejszy. Jeśli metody te zawiodą należy wybrać się do najbliższej apteki i kupić aerozol Disnemar. Jest to niebywale skuteczna sól morska, która przynosi natychmiastową ulgę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pozostaje mieć nadzieję, że uciążliwy katar przestanie płatać figle nam oraz naszym pociechom, a my będziemy mogli oddychać „pełną piersią”.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz