Home / Leczenie / Profesjonalna higienizacja
uśmiech

Profesjonalna higienizacja

Każdy chce, aby jego zęby były zdrowe, a uśmiech biały, jednak nie każdy wie, jak o niego zadbać. Oprócz podstawowej higieny jamy ustnej, istotne są zabiegi higienizacji wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Niewielu wie, że takie zabiegi są podstawą równie ważną jak wizyty kontrolne w gabinecie.

Warto się zorientować, czym jest higienizacja i czemu służyć ten zabieg, aby z pełną świadomością wybrać się do dentysty lub higienistki stomatologicznej, którzy ten zabieg wykonują. Higienizacja przede wszystkim opiera się na usunięciu kamienia nazębnego, który sukcesywnie odkłada się na zębach – bez względu jak dobrze o nie dbamy, proces ten może się odbywać szybciej lub wolniej. Oprócz kamienia usuwane są osady oraz często znikają niektóre przebarwienia na zębach, powstałe w wyniku spożywania pokarmów. Pełny zabieg higienizacja pozwala zatem na uzyskaniu jaśniejszego o kilka odcieniu koloru zębów oraz pozbycie się płytki nazębnej. O ile pierwszy efekt jest czysto estetyczny, tak usunięcie kamienia ma także swoje odbicie w kwestii zdrowia całej jamy ustnej, bowiem jest on głównym czynnikiem wpływającym na rozwój paradontozy.

Niestety nie istnieje taka możliwość, aby zabieg higienizacji został wykonany w domu, potrzebne do tego materiały dla stomatologów są dostępne tylko dla osób z praktyką lekarską. Przy wizycie kontrolnej w swoim gabinecie warto zapytać swojego dentystę o konieczność przeprowadzenia zabiegu higienizacji i ewentualnego umówienia się na przeprowadzenie zabiegu.

Jakie zabiegi wchodzą w skład higienizacji?

Pierwszym i podstawowym etapem higienizacji jest skaling, którego celem jest docelowo usunięcie kamienia nazębnego, który powstał na skutek mineralizacji związków zawartych w ślinie, osadzając się na zębach. Kamień można usunąć tylko i wyłącznie za pomocą profesjonalnych sprzętów, które składają się na asortyment stomatologiczny, znajdujący się w gabinecie. Zabieg dla większości pacjentów jest bezbolesny, jednak ci, którzy są szczególnie wrażliwi i narażeni na ból, dostają znieczulenie miejscowe.

Drugim etapem jest piaskowanie, które pozwala na usunięcie przebarwień powstałych na skutek spożywanych pokarmów, najczęściej są to używki typu kawa lub herbata, dym tytoniowy oraz czerwone wino. Przebarwienia tego typu możliwe są do usunięcia tylko za pomocą zabiegu piaskowania. Efekt może być czasem zdumiewający, bowiem zęby po piaskowaniu stają się bielsze – nie na skutek wybielania jednak, proces ten przywraca naturalną barwę zębów.

Ostatnim etapem jest fluoryzacja, która ma zadanie zabezpieczyć zęby. Fluor jest podstawowym składnikiem, który pozwala na skuteczną walkę z nadwrażliwością zębów. Dodatkowo to on stanowi jedną z ważniejszych barier ochronnych przed próchnicą.

Zabieg higienizacji nie jest jednorazowo wykonywanym zabiegiem, powinien być cyklicznie powtarzany, zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Częstotliwość uzależniona będzie w dużej mierze od tego, jaką prowadzimy dietę oraz czy mamy jakieś nałogi.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz