Home / Leczenie / Różne opcje protetyczne
leczenie

Różne opcje protetyczne

Wizyta w gabinecie stomatologicznym nie zawsze związana jest z leczeniem ubytków wynikających ze zmian próchniczych. Stomatolog przyjmuje także pacjentów, którzy mają braki w uzębieniu i decydują się na procedury takie jak implanty stomatologiczne lub protezy zębowe.

Protetyka oznacza zastąpienie całego zęba przez konstrukcję wykonaną przez laboratorium dentystyczne. Tak, więc proteza dentystyczna oznacza różne rodzaje ruchomych protez, stałych protez, ale także „wypełnień” ze złota lub porcelany.

Różne opcje protetyczne

Korona

Wykonanie korony oznacza pokrycie zęba z trwałego materiału (utrwalonego w ustach), który przywraca siłę i piękno zęba. Gdy pozostało niewiele struktury zęba lub większość zęba składa się z materiału wypełniającego, wskazana jest korona, stomatolog podczas wizyty ustala z pacjentem dalszą drogę leczenia. Duże wypełnienia, zwłaszcza na zębach bocznych, nie są odpowiednie do wytrzymywania dużych sił żucia, przez co szybko się zużywają. To z kolei powoduje zmniejszenie wysokości pionowej (zmniejszenie wysokości zgryzu). Ta redukcja może powodować problemy funkcjonalne i estetyczne w przyszłości.

Leczenie kanałowe, które przeprowadzane jest w gabinecie stomatologicznym jest również wskazaniem do wykonania korony. Ząb, w którym wykonywano leczenie kanałowe, jest słabszy i łatwo pęka. Korona chroni pozostałą strukturę zęba i integralność zęba, a także zmniejsza prawdopodobieństwo złamań. Jeśli pozostaje tylko korzeń, to w pewnych warunkach można go przywrócić także za pomocą korony. Korony wysokiej, jakości mogą pozostać w ustach nawet przez dziesięciolecia, wymaga precyzyjnego przygotowania brzegowego, doskonałej techniki wyciskania i zastosowania stopów metali szlachetnych.

Inne możliwości, które może wskazać stomatolog to: a) czasowe przywrócenie zęba z materiałem wypełniającym lub b) zachowanie zęba w celu dalszego leczenia protetycznego.

Most

Most jest strukturą, która zastępuje brakujący ząb i jest zamocowany na sąsiednich zębach. Most jest wskazany, gdy zęby otaczające lukę są zniszczone i wymagają koron. Kiedy sąsiednie zęby są nietknięte lub mają małe defekty, lepiej jest zastąpić brakujący ząb (lub zęby) implantem (lub implantami). Inną możliwością jest zastąpienie brakujących zębów za pomocą ruchomej protezy. Czasami brakujący ząb nie wymaga wymiany. Gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym zapadają decyzje o wyborze rodzaju protezy.

Proteza ruchoma

Proteza ruchoma ma metalową ramę, która daje siłę i mniejsze wymiary oraz zwiększa komfort. Nie ma konieczności usuwania tej protezy z jamy ustnej w nocy. Proteza ruchoma zastępuje brakujące zęby i jest wytwarzana, gdy nie można wszczepić implantów lub wykonać mostów.

Proteza złożona

Oznacza to mieszanie różnych rodzajów protez. Na przykład, niektóre zęby mogą być przywrócone z koronami lub mostami, inne zastąpione są ruchomą częścią, która jest zamocowana za pomocą specjalnych przystawek. Zastosowanie takiej protezy jest dość wygodne. Połączone prace są wykonywane, gdy niemożliwe jest zastąpienie wszystkich brakujących zębów stałą protezą.

Pełna proteza

Protetyka to także zdejmowana proteza wykonana z żywicy akrylowej. Ten rodzaj protezy jest wytwarzany, gdy wszystkie zęby lub większość z nich zostanie utracona. Proteza może być również stosowana, jako tymczasowa.

Licówki

W przypadku, gdy pacjent nie jest zadowolony z wizualnego wyglądu swoich zębów, może uzgodnić ze stomatologiem zamocowanie licówek. Gdy kolor zęba jest niepożądany, a odbarwianie nie pomaga, licówki mogą być dobrym wyborem. Licówki są wykonane z porcelany i są używane głównie do zębów przednich. Uśmiech może zostać ponownie ulepszony za ich pomocą.

Implanty i proteza implantacyjna

Brakujący ząb może zostać przywrócony z implantem, który jest wstawiany do kości. Po wygojeniu się koron, mostki lub inny rodzaj protezy można zamocować na implancie. Wynik końcowy jest bardzo podobny do naturalnego zęba. Implanty mogą również służyć do podtrzymywania ruchomych protez. Czasami implanty są jedynym wyborem, aby uczynić protezę stabilną. Każda decyzja o uzupełnieniu brakujących zębów jest uzgadniana ze stomatologiem, który przedstawia różne sposoby rozwiązania problemu i wspólnie podejmowana jest decyzja odnośnie danej procedury protetycznej.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz