Home / Zdrowie / W jaki sposób przyspieszyć gojenie się blizny
łokieć

W jaki sposób przyspieszyć gojenie się blizny

Przyczyną pojawienia się blizny jest przerwanie ciągłości lub uszkodzenie skóry. Może to nastąpić w wyniku urazów, przebytych operacji czy też poparzenia. Niektóre znikają samoistnie, skóra regeneruje się sama. Są jednak takie, które wymagają pielęgnacji, farmakologicznego leczenia, a nawet zastosowania metod inwazyjnych.

Rodzaj blizny, a jej pielęgnacja

Każda blizna jest inna, podobnie jak organizm człowieka oraz mechanizmy, jakie w nim zachodzą. To, jak powinno się je pielęgnować i jaka będzie skuteczność zastosowanych metod, zależy w dużym stopniu od rodzaju blizny.

Zwykłe blizny, które początkowo są twarde i zgrubiałe, a z czasem jaśnieją i miękną, niekiedy goją się same i nie wymagają zastosowania specjalistycznych środków. Można jednak przyśpieszyć proces gojenia, stosując maści i żele do tego przeznaczone. W przypadku blizn przerosłych zaleca się ochronę przed jej napinaniem i smarowanie jej maścią cebulową lub jej zaklejenie silikonowym plastrem. Na blizny zanikowe stosuje się maść cynkową, natomiast na bliznowce również silikonowe plastry, jednak często wymagają one usunięcia operacyjnego.

Leczenie farmakologiczne

Wspomniane już żele i maści mają na celu ograniczenie niekontrolowanej proliferacji komórek tkanki łącznej oraz wspomagają syntezę kolagenu, zapobiegając tym samym przerastaniu blizny. Na rynku dostępne są również kremy nawilżające tkankę i poprawiające ukrwienie. Ważne jest jednak, aby środki stosowane były systematycznie, często leczenie farmakologiczne trwa kilka miesięcy. Proces gojenia się ran przyśpiesza ponadto ich masaż, w wyniku którego poprawia się ukrwienie uszkodzonej skóry.

Metody inwazyjne w szczególnych przypadkach

Bliznowce i przerośnięte blizny nie zawsze udaje się usunąć prostymi sposobami. Nierzadko wymagane jest zastosowanie wstrzyknięć z kortykosteroidów, krioterapii lub zabieg chirurgiczny, podczas którego fragment zniszczonej tkanki skórnej jest usuwany oraz zastępowany nowym.

Duże znaczenie dla skuteczności każdej z metod ma stosowanie się do zaleceń lekarza. Cenne porady znajdziesz również na wszystkoobliznach.pl.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz