Home / Leczenie / Układ gabinetu stomatologicznego ma znaczenie
dentysta

Układ gabinetu stomatologicznego ma znaczenie

Nie bez przyczyny w jednym gabinecie stomatologicznym pacjenci czują się znacznie lepiej niż w innym. Klucz leży nie tylko w estetyce wnętrza, ale także w rozkładzie pomieszczeń oraz wyposażeniu danego miejsca.

Nie bez przyczyny w jednym gabinecie stomatologicznym pacjenci czują się znacznie lepiej niż w innym. Klucz leży nie tylko w estetyce wnętrza, ale także w rozkładzie pomieszczeń oraz wyposażeniu danego miejsca. Gabinet potraktujmy jako pomieszczenie, w którym przeprowadza się bezpośrednio zabieg. Oprócz kluczowego elementu, jakim jest właśnie gabinet, równie istotna jest poczekalnia oraz toalety. O tych pomieszczeniach stanowią przepisy BHP, wymagające posiadania każdego z nich jako wydzielone, oddzielne elementy.

Gabinet stomatologiczny

Gabinet, jako najważniejsze miejsce, w którym dochodzi do właściwych czynności stomatologicznych, musi być najbardziej dopieszczonym pomieszczeniem. Trzeba o nie zadbać przede wszystkim pod kątem wyposażenia, czyli materiały dla stomatologów powinny być możliwie jak najwyższej klasy, a sprzęt, jeśli nie najnowszy, to przynajmniej zadbany i całkowicie sprawny. Bardzo ważną kwestią jest także czystość w gabinecie, która bardzo mocno rzutuje na ogólny wizerunek całego gabinetu. Jeśli pozostaną na widoku zużyte stomatologiczne materiały jednorazowego użytku, a zapach w powietrzu będzie nieprzyjemny, to z pewnością pacjenci nie poczują się komfortowo w takim miejscu i wyrobią sobie na ten temat odpowiedzią opinię, która z pewnością nie będzie pozytywna.

Miejscem, którego nie sposób pominąć, jest poczekalnia. Czasem zdarza się, że pacjent musi tam spędzić więcej czasu niż w samym gabinecie, dlatego warto zadbać o przytulny wystrój, który nie będzie działał zbyt pobudzająco, a jedynie koił ewentualne nerwy, które mogą pojawić się u pacjentów z dentofobią. Oprócz samego wystroju dobrze jest, kiedy pacjenci mogą się czymś zając w trakcie oczekiwania. Gazety, książki, telewizja – wszystko to, co może być rozrywką dla pacjentów i skróci im konieczność czekania na swoją kolej. Jeszcze istotniejszy jest ta kwestia w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy z pewnością ulegną zniecierpliwieniu znacznie szybciej niż dorośli. Klocki i kolorowanki, misie, lalki, samochody i koparki – wszystko to, co może absorbować uwagę malucha będzie dobrym pomysłem. W poczekalni higiena i czystość jest równie ważna, jak w gabinecie. Asortyment stomatologiczny obejmuje również środki do utrzymania czystości w miejscach, które nie są narażone na tak inwazyjny kontakt z bakteriami jak w gabinecie, jednak brudne krzesła, czy niewytarta podłoga potrafią skutecznie odstraszyć pacjenta.

Toalety to sprawa oczywista. W każdym gabinecie musi się znaleźć oddzielnie miejsce, gdzie w razie potrzeby może udać się pacjent. Tutaj czystość i odpowiednie wyposażenie jest najważniejszą kwestią w każdej toalecie. Można śmiało uznać, że istotniejszą kwestią jest jednak higiena. Nikt nie chce korzystać z toalet, które są brudne i nieprzyjemny zapach uniemożliwia normalne ich użytkowanie.

Te trzy pomieszczenia są kluczowym elementem do tego, aby gabinet miał szansę dobrze prosperować i jeśli któreś z nich zostanie pominięte, pacjent, który korzysta z usług naszego gabinetu, nie będzie czuł pewnej satysfakcji, a w przypadku kiedy któreś z nich zostanie zaniedbanie, może zdarzyć się tak, że klient postanowi przejść do konkurencyjnego gabinetu.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz