Home / Leczenie / Układ gabinetu stomatologicznego ma znaczenie
dentysta

Układ gabinetu stomatologicznego ma znaczenie

Nie bez przyczyny w jednym gabinecie stomatologicznym pacjenci czują się znacznie lepiej niż w innym. Klucz leży nie tylko w estetyce wnętrza, ale także w rozkładzie pomieszczeń oraz wyposażeniu danego miejsca.

Nie bez przyczyny w jednym gabinecie stomatologicznym pacjenci czują się znacznie lepiej niż w innym. Klucz leży nie tylko w estetyce wnętrza, ale także w rozkładzie pomieszczeń oraz wyposażeniu danego miejsca. Gabinet potraktujmy jako pomieszczenie, w którym przeprowadza się bezpośrednio zabieg. Oprócz kluczowego elementu, jakim jest właśnie gabinet, równie istotna jest poczekalnia oraz toalety. O tych pomieszczeniach stanowią przepisy BHP, wymagające posiadania każdego z nich jako wydzielone, oddzielne elementy.

Gabinet stomatologiczny

Gabinet, jako najważniejsze miejsce, w którym dochodzi do właściwych czynności stomatologicznych, musi być najbardziej dopieszczonym pomieszczeniem. Trzeba o nie zadbać przede wszystkim pod kątem wyposażenia, czyli materiały dla stomatologów powinny być możliwie jak najwyższej klasy, a sprzęt, jeśli nie najnowszy, to przynajmniej zadbany i całkowicie sprawny. Bardzo ważną kwestią jest także czystość w gabinecie, która bardzo mocno rzutuje na ogólny wizerunek całego gabinetu. Jeśli pozostaną na widoku zużyte stomatologiczne materiały jednorazowego użytku, a zapach w powietrzu będzie nieprzyjemny, to z pewnością pacjenci nie poczują się komfortowo w takim miejscu i wyrobią sobie na ten temat odpowiedzią opinię, która z pewnością nie będzie pozytywna.

Miejscem, którego nie sposób pominąć, jest poczekalnia. Czasem zdarza się, że pacjent musi tam spędzić więcej czasu niż w samym gabinecie, dlatego warto zadbać o przytulny wystrój, który nie będzie działał zbyt pobudzająco, a jedynie koił ewentualne nerwy, które mogą pojawić się u pacjentów z dentofobią. Oprócz samego wystroju dobrze jest, kiedy pacjenci mogą się czymś zając w trakcie oczekiwania. Gazety, książki, telewizja – wszystko to, co może być rozrywką dla pacjentów i skróci im konieczność czekania na swoją kolej. Jeszcze istotniejszy jest ta kwestia w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy z pewnością ulegną zniecierpliwieniu znacznie szybciej niż dorośli. Klocki i kolorowanki, misie, lalki, samochody i koparki – wszystko to, co może absorbować uwagę malucha będzie dobrym pomysłem. W poczekalni higiena i czystość jest równie ważna, jak w gabinecie. Asortyment stomatologiczny obejmuje również środki do utrzymania czystości w miejscach, które nie są narażone na tak inwazyjny kontakt z bakteriami jak w gabinecie, jednak brudne krzesła, czy niewytarta podłoga potrafią skutecznie odstraszyć pacjenta.

Toalety to sprawa oczywista. W każdym gabinecie musi się znaleźć oddzielnie miejsce, gdzie w razie potrzeby może udać się pacjent. Tutaj czystość i odpowiednie wyposażenie jest najważniejszą kwestią w każdej toalecie. Można śmiało uznać, że istotniejszą kwestią jest jednak higiena. Nikt nie chce korzystać z toalet, które są brudne i nieprzyjemny zapach uniemożliwia normalne ich użytkowanie.

Te trzy pomieszczenia są kluczowym elementem do tego, aby gabinet miał szansę dobrze prosperować i jeśli któreś z nich zostanie pominięte, pacjent, który korzysta z usług naszego gabinetu, nie będzie czuł pewnej satysfakcji, a w przypadku kiedy któreś z nich zostanie zaniedbanie, może zdarzyć się tak, że klient postanowi przejść do konkurencyjnego gabinetu.

Sprawdź również!

depresja

Co to są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu są stanami, które upośledzają sen lub uniemożliwiają uzyskanie spokojnego snu, a w rezultacie …

Dodaj komentarz