Home / Leczenie / Woda morska i jej właściwości. Dlaczego jest taka skuteczna?

Woda morska i jej właściwości. Dlaczego jest taka skuteczna?

Prawidłowy oddech jest niezwykle istotny w codziennym funkcjonowaniu. Dopiero w momencie, kiedy zaczynamy odczuwać przykre dolegliwości w obrębie górnych dróg oddechowych, przypominamy sobie o ważnej roli nosa w naszym organizmie. Problemy z oddychaniem, uciążliwa wydzielina oraz kichanie to tylko mała grupa dyskomfortów, które nas dotykają w czasie infekcji. Jak z nimi walczyć?

Do tego potrzebna będzie skuteczna i bezpieczna broń, jaką jest woda morska! Dlaczego jest najlepsza? Jak często ją stosować, aby uzyskać zamierzony efekt? Zapoznaj się z treścią tego artykułu i już nigdy nie daj się katarowi!

Cenne składniki wody morskiej

Woda morska jest bezpiecznym oraz skutecznym preparatem, który może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki zawartości wielu pierwiastków, woda morska działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Do najważniejszych jej składników zaliczamy:

 • Cynk
 • Magnez
 • Miedź
 • Żelazo
 • Selen
 • Siarkę
 • Potas

Woda morska występuje w postaci roztworu izotonicznego oraz hipertonicznego. Środek izotoniczny delikatnie oczyszcza błonę śluzową nosa oraz ją nawilża. Z kolei roztwór hipertoniczny dodatkowo obkurcza śluzówkę nosa, a więc zmniejsza jej obrzęk.

Woda morska w codziennej higienie

Roztwór izotoniczny wody morskiej może być stosowany jako stały środek higieny nosa. Jakie są zalety codziennego płukania nosa?

 • Usuwane są alergeny, kurz, zanieczyszczenia i inne drobnoustroje.
 • Nie uzależnia.
 • Do organizmu dostarczane są pierwiastki śladowe takie jak miedź czy potas.
 • Wspiera proces leczenia infekcji górnych dróg oddechowych.
 • Stymuluje metabolizm komórkowy.

Nie ma żadnych sztywnych ram w kwestii długości i częstotliwości jej stosowania, choć najlepsze efekty u osób dorosłych to od 1 do 3 dawek przyjmowanych 2 – 3 razy dziennie. Woda morska może być stosowana również u dzieci w proporcji 1 – 2 dawek, od 2 do 3 razy dziennie.

Woda morska kontra infekcje górnych dróg oddechowych

Zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych oraz nieżyt nosa to najczęstsze infekcje górnych dróg oddechowych, które przyczyniają do dyskomfortu w oddychaniu. W takich przypadkach należy sięgnąć po hipertoniczny roztwór wody morskiej, który ułatwi usuwanie gęstej wydzieliny z jam nosowych oraz zmniejszy nasilenie uciążliwych dolegliwości. Preparat ten pomoże zmniejszać obrzęki i przekrwienia błony śluzowej nosa, a także pozytywnie wpłynie na proces regeneracji podrażnionej śluzówki. Przy stosowaniu roztworów hipertonicznych należy zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych dawek, aby nie przekroczyć zalecanej dawki dziennej.

Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu wody morskiej w leczeniu schorzeń nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/blog/stosowanie-roztworow-wody-morskiej-w-schorzeniach-nosa/

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz