Wielu osobom to zadanie wydaje się bardzo łatwe do wykonania. Rzeczywistość często jest jednak taka, że czyszczenie zębów jest realizowane niezgodnie z najważniejszymi zasadami. To przyczynia się do bólu spowodowanego na przykład obecną w jamie ustnej próchnicą… W takiej sytuacji oczywiście musi być odwiedzony dentysta, co dla nikogo nie jest miłym przeżyciem. O czym zatem należy pamiętać szczotkując zęby? Oto najważniejsze wskazówki.
Prawidłowe szczotkowanie
Na początek należy ustawić szczoteczkę przy ostatnim zębie w górnej czy dolnej szczęce. Istotne jest, aby wykonywać ruchy okrężne w kierunku od dziąsła do zęba. Dużo osób spieszy się ze zrealizowaniem tej czynności. Jest to bardzo błędne podejście do tematu. Każdy stomatolog zaleca, aby robić to spokojnie i dokładnie. Należy konsekwentnie przesuwać szczoteczkę w kierunku od pierwszego do ostatniego zęba danej szczęki. Ważne jest także, aby stosować technikę wymiatającą. Profesjonalny dentysta często tłumaczy swoim pacjentom na czym to dokładnie polega. Jeśli jednak o tym zapomnieliście, to warto zaznaczyć, że w tym w przypadku szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni. Świetnie sprawdza się też przy myciu zębów od strony wewnętrznej i dolnej. Następnie te same czynności należy powtórzyć z drugą szczęką. Pamiętajcie, że należy szczotkować zęby od każdej możliwej strony.
Jak często myć zęby?
To pytanie zadaje sobie bardzo dużo osób. Każdy fachowy stomatolog zaleca, aby wykonywać tę czynność minimum 2 razy dziennie. Najlepiej byłoby szczotkować zęby po każdym posiłku, aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie dotyczy to okresu, który spędzamy w pracy czy szkole itp. Niemniej jednak bardzo istotne jest to, aby zęby były myte zarówno rano, jak i wieczorem przed snem. Nie brakuje pacjentów, którzy mają też twardy orzech do zgryzienia związany z faktem dotyczącym długości realizowania tej czynności. Przyjmuje się, że zęby powinny być szczotkowane minimum 3 minuty (rano i wieczorem). Nie wystarczy tylko kilka razy przejechać po nich szczoteczką, ponieważ to za mało, aby uchronić jamę ustną przed rozmaitymi kłopotami z uzębieniem… Warto też stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.