Pojawiła się ponad 50 lat temu, ale do niedawna kobiety wstydziły się rozmawiać o niej otwarcie. Ostatnia dekada przyniosła jednak większą swobodę, a panie stały się bardziej świadome nie tylko swojego ciała, ale przede wszystkim tego, jak o nie dbać. Antykoncepcja hormonalna dała im wolność i możliwość świadomego planowania rodziny. Jakie jeszcze pozytywne skutki niesie za sobą jej stosowanie?
Nie tylko pomaga zapobiegać ciąży, ale ma też zbawienny wpływ na zdrowie i urodę. To dlatego sięga po nią coraz więcej kobiet. Niemal do połowy XX wieku najpowszechniejszą metodą antykoncepcji był stosunek przerywany. Przełom nastąpił w latach 60., kiedy na rynku pojawiły się tabletki hormonalne, oficjalnie stosowane na zaburzenia menstruacyjne, nieoficjalnie służyły kontrolowaniu płodności. Wówczas środek ten budził wiele kontrowersji, dziś stanowi normę przy planowaniu rodziny. Antykoncepcja hormonalna przyniosła kobietom swego rodzaju wolność i możliwość planowania macierzyństwa.
Pomimo ponad 50 lat obecności na rynku, leki antykoncepcyjne budzą skrajne emocje. Te negatywne bardzo często wynikają z niewiedzy, która stworzyła wiele mitów na temat antykoncepcji hormonalnej. Kobiety boją się antykoncepcji, bo powoduje tycie, bo jej długotrwałe stosowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jak to jednak w przypadku mitów bywa, mają one niewiele wspólnego z prawdą.
Hormony pod kontrolą
Antykoncepcja hormonalna, jak wskazuje jej nazwa opiera się przede wszystkim na podawaniu organizmowi kobiety hormonów, które wpływają na tymczasowe ograniczenie płodności. Są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu dwóch hormonów: estrogenu i progestagenu, które zmieniają nieco funkcjonowanie układu rodnego kobiety, szczególnie proces zapładniania. Hormony przede wszystkim hamują owulację, czyli ograniczenie produkcji komórek jajowych przez jajniki. Progestagen odpowiada z kolei za zgęszczenie śluzu w drogach rodnych, co powoduje spowolnienie plemników. Dochodzi również do zahamowania transportu jajowodowego, przez co komórka jajowa nie może spotkać się z plemnikiem, a także uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka w macicy.
Antykoncepcja na miarę potrzeb
Do niedawna kobiety nie miały dużego wyboru metody antykoncepcji. Na szczęście w ciągu ostatnich lat medycyna w tym zakresie poszła mocno do przodu. Wciąż najpopularniejszym środkiem wybieranym przez panie są tabletki dwuskładnikowe. Chętnie też sięgają po plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, wkładki wewnątrzmaciczne czy zastrzyki antykoncepcyjne. Metody te różnią się sposobem podawania i wchłaniania hormonów, ceną i komfortem stosowania. Ich wybór w dużej mierze zależy od samej kobiety i zaleceń lekarza. Podczas wywiadu lekarskiego ginekolog analizuje nasz wiek, wagę, stan zdrowia oraz styl życia. Tak naprawdę ten ostatni odgrywa najważniejszą rolę, bowiem cała tajemnica antykoncepcji tkwi w systematyczności.
Tabletki doustne wymagają regularnego, codziennego zażywania w cyklu trzytygodniowym z jednym tygodniem przerwy. Z kolei plastry, krążki czy wkładki mogą być wymieniane co pewien czas. Zastrzyk przyjmuje się co kilka miesięcy. Jeśli regularne przyjmowanie tabletek jest dla kobiety niemożliwe lub po prostu niewygodne, powinna rozważyć inna metodę. W doborze powinien pomóc przede wszystkim lekarz.
Przygotuj się do antykoncepcji
Należy pamiętać, że zalecone środki antykoncepcyjne nie od razu muszą nam przypaść do gustu. Okres przystosowawczy wynosi 3 miesiące. W tym czasie organizm przechodzi rewolucję, a same środki antykoncepcyjne choć bezpieczne, mają znaczący wpływ na jego funkcjonowanie. Nie bez przyczyny środki te dostępne są wyłącznie na receptę. W ciągu pierwszych tygodni kobieta powinna dokładnie obserwować swój organizm. W tym czasie mogą wystąpić nieprzyjemne objawy, jak zatrzymywanie wody w organizmie czy plamienia śródcykliczne. Na początku nie ma się co niepokoić, jeśli jednak nie miną, należy to zgłosić lekarzowi, a on będzie szukał dla nas idealnie dopasowanego środka. Dlatego tak ważne jest, by w początkowym okresie stosowania antykoncepcji hormonalnej być pod stałą opieką ginekologa.
Hormony na zdrowie
Wybór środka antykoncepcyjnego powinien być przemyślany. Najważniejsze jest jednak to, że nie jesteśmy skazane na jeden, szczególnie gdy nie spełnia on naszych oczekiwać. Jak to poznać? Wiele kobiet decyduje się na antykoncepcję hormonalną nie tylko ze względu na ochronę przed ciążą, ale i jej wpływ na komfort życia. Antykoncepcja przede wszystkim łagodzi lub w ogóle niweluje bóle brzucha, wpływa pozytywnie na cerę i poprawia procesy metaboliczne, o ile jest dobrze dobrana. Nie bez przyczyny jednak wiele kobiet uważa ją za źródło swoich problemów z wagą.
Środki antykoncepcyjne powodują zatrzymywanie wody w organizmie i wzrost apetytu, a to przekłada się na wyższą wagę. Dobrze dobrana antykoncepcja nie tylko zapobiegnie takim objawom, ale i pomoże nam w kontrolowaniu wagi. Co więcej, badania pokazują, że stosowanie antykoncepcji zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, macicy czy jajników. Efekt ten może się utrzymywać nawet kilkadziesiąt lat po zaprzestaniu jej stosowania. Aby antykoncepcja była dopasowana na miarę, należy tez dbać o siebie. Picie dużej ilości wody, ruch czy zdrowa dieta na pewno sprawią, że będzie ona pasować idealnie.