Home / Zdrowie / Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki dla seniorów?
senior

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki dla seniorów?

W Polsce działa wiele domów seniora, ale zanim skorzysta się z usług takich placówek, warto dobrze zapoznać się z różnymi ofertami. Niestety, nie każda w nich jest w stanie zapewnić swoim podopiecznym najlepszą obsługę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego domu opieki.

Zezwolenie wydane przez wojewodę

Przede wszystkim dom seniora powinien posiadać właściwe zezwolenie wydane przez wojewodę. Często informacje na ten temat można znaleźć na stronach domów opieki, ale zawsze warto się upewnić, sprawdzając rejestr Urzędu Wojewódzkiego.

 Możliwość odwiedzin

Dom opieki powinien umożliwiać odwiedziny. Pensjonariusze potrzebują kontaktu z bliskimi, a Ci mają różne tryby dnia, dlatego najlepiej by była możliwość odwiedzania ich w dowolnych godzinach – takie spontaniczne wizyty pozwalają też na łatwą kontrolę placówki.

 Wykwalifikowani specjaliści

Kolejna ważna sprawa to kadry w danej placówce. Pielęgniarki i opiekunowie powinni dyżurować w placówce przez całą dobę. Dodatkowym atutem będzie możliwość korzystania z usług lekarzy, nie tylko ogólnych, ale i specjalistów. Ponadto ważna jest nieustanna obecność rehabilitantów, możliwość korzystania z usług psychologów, a także i dietetyków.

 Lokalizacja

Przy poszukiwaniu dobrej placówki warto też spojrzeć na jej lokalizację. Powinna być ona położona niedaleko miejsca zamieszkania, ale również warto spojrzeć na jej otoczenie. Duży ogród, piękne widoki, doskonałe miejsca na spacery to dodatkowy plus.

Standard pobytu

Nie można zapominać też o sprawdzeniu standardów zapewnianych przez dom opieki. Budynek powinien być nowoczesny, bezpieczny, bez barier architektonicznych, także warto zajrzeć do pokojów i łazienek, które powinny być przytulne i czyste. Dom opieki powinien też zapewniać zróżnicowane menu dla swoich pensjonariuszy oraz atrakcyjne zajęcia dodatkowe wypełniające czas wolny.

Aby zapoznać się z aktualnymi ofertami placówek, wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa takie jak „dom opieki”. W sieci można znaleźć również wiele pomocnych opinii o domach seniora, które będą pomocne w wybraniu odpowiedniego domu opieki w Warszawie czy też w innej lokalizacji.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz