Home / Zdrowie / Dlaczego dzieci skarżą się na ból?
ból

Dlaczego dzieci skarżą się na ból?

Rodzice pragną ochronić swoje pociechy przed wypadkami oraz nieprzyjemnymi zdarzeniami, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Bóle brzucha u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. W niektórych przypadkach mijają szybko i nie pojawiają się przez długi czas, a kiedy indziej występują regularnie – wtedy konieczne jest udanie się do specjalisty.

Co robić w przypadku bólu brzucha?

Bóle brzucha u dzieci pojawiają się bez względu na wiek oraz sposób odżywiania i jest to zjawisko zupełnie normalne. Główną przyczyną jest zbyt szybkie oraz łapczywe jedzenie. W innych przypadkach jest to efekt stresu, albo alergii pokarmowej. W drugim przypadku konieczna jest odpowiednia reakcja rodzica. W sytuacji, kiedy pociacha regularnie skarży się na ból, a dyskomfort uniemożliwia również przesypianie nocy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Utrata wagi i brak apetytu to kolejne sygnały, które jasno pokazują, że konieczna jest interwencja.

Kiedy ból brzucha pojawia się u starszego dziecka warto nawiązać rozmowę. Podpytać co jest przyczyną aktualnego stanu rzeczy, w takiej sytuacji można rozwiązać problem powiązany ze stresem. Kiedy ból brzucha idzie w parze z biegunką czy wymiotami jest to objaw grypy żołądkowej, która mija w szybkim tempie. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest właściwe nawadnianie organizmu. Ostatnia przyczyna bólu brzucha u najmłodszych to alergia pokarmowa. Dyskomfort występuje wtedy przede wszystkim po spożytym posiłku. Rodzice musza wtedy dokładnie przyjrzeć się diecie, a najlepiej zapisywać co dziecko zjadło i po czym pojawiły się negatywne objawy.

Kiedy pojawią się bóle brzucha u dzieci nie trzeba od razu rzucać się na tabletki. Można skorzystać z domowych sposobów, które przyniosą zdecydowaną ulgę. Herbata z rumianku to zdecydowany numer jeden, który działa przeciwzapalnie oraz uspokajająco. Z kolei mięta sprawia, że ból staje się łagodniejszy, skurcze również tracą na częstotliwości. Imbir, a raczej napój z imbiru to kolejna sprawdzona metoda. Do jego przygotowania używa się soku z cytryny oraz miodu. Imbir i cytrynę gotuje się przez kilkanaście minut, aby po delikatnym schłodzeniu dodać miodu (nie traci on wtedy swoich cennych wartości). Bóle wywołane niestrawnością należy leczyć przy pomocy korzenia lukrecji. Nasiona kminku to z kolei przyprawa, którą wykorzystywano już wiele lat temu. Napar przygotowany z klinku sprawia, że jelita zaczynają lepiej pracować, a wzdęcia odchodzą w niepamięć. Każdy ma w domu siemię lniane, które również doskonale poradzi sobie z bólem brzucha. Konieczne jest jedynie namoczenie nasion, aby w dalszej kolejności oddzielić płyn od ziarenek. Następnie wystarczy dodać miód, który oprócz tego, że dobrze smakuje to w szybkim tempie zmaga się z bakteriami oraz wirusami.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz