Home / Leczenie / Kupić czy wynająć koncentrator tlenu
tlen

Kupić czy wynająć koncentrator tlenu

Wiele osób, którym lekarz zalecił stosowanie domowej tlenoterapii zastanawia się czy kupić, czy wynająć koncentrator tlenu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Wszystko zależy od naszych preferencji i zasobu gotówki (jak zawsze, jak nie wiadomo, o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Nowoczesne koncentratory tlenu charakteryzują się niezawodnością i doskonałą wydajnością. Są łatwe w obsłudze i co ważne cechuje je cicha praca, pozwalająca na spokojny odpoczynek i sen. W przypadku wielu chorób domowa terapia tlenem jest jedynym sposobem ułatwienia codziennego funkcjonowania i przedłużenia życia. Jest też wiele schorzeń, które mogą zostać wyleczone w wyniku codziennego podawania tlenu w odpowiedniej dawce i odpowiednim stężenie.

Wiele osób, którym lekarz zalecił stosowanie domowej tlenoterapii zastanawia się czy kupić, czy wynająć koncentrator tlenu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Wszystko zależy od naszych preferencji i zasobu gotówki (jak zawsze, jak nie wiadomo, o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Kwestie finansowe

Zakup nowego koncentratora wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Pacjenci zmagający się z niektórymi chorobami układu oddechowego mogą starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli nie możemy liczyć na dotację i nie mamy odpowiedniego zasobu gotówki dobry rozwiązaniem jest wynajem koncentratora tlenu. W takim wypadku należy, co miesiąc na konto wypożyczalni przelać odpowiednią kwotę, wynoszącą około 150 – 200 złotych miesięcznie. W wielu wypożyczalniach koszt wynajmu maleje wraz ze wzrostem okresu wynajmu. Przy wyborze firmy, z którą nawiążemy współpracę należy sprawdzić czy pobiera ona kaucje, zwracaną po zakończeniu okresu wynajmu. Dzisiaj wiele firm, próbując przyciągnąć Klienta rezygnuje z kaucji, a dla nas wynajmujących to dodatkowa oszczędność.

 

Kupno aparatu tlenowego

karta bankomatowa

Pomimo, kosztu z jakim wiąże się zakup koncentratora tlenu, warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli pacjenta musi zostać poddany długoterminowej tlenoterapii i musi codziennie otrzymywać stężony tlen, przez kilka godzin. Jest to konieczne w szczególności w przypadku osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego np. POChP, astmą oskrzelową czy też mukowiscydozą.

Zalety

 • posiadasz urządzenie na własność
 • koncentrator nie był wcześniej używany inne osoby,
 • pewna długa, bezawaryjna praca

Wady

 • duży jednorazowy wydatek,
 • w przypadku awarii, samemu należy zająć się naprawą,
 • konieczność dokonywania okresowych przeglądów, wymiany filtrów

Wynajem koncentratora tlenu

umowa

To opłacalne  rozwiązanie, kiedy pacjenta czeka kilkutygodniowa lub kilkumiesięczna domowa terapia tlenem. Wynajem koncentratora tlenu będzie dobry wyborem także, jesli nie wiemy jak długo chory będzie musiał stosować terapię tlenem (często okres stosowania terapii jest nieznany w przypadku leczenia tlenoterapii). Wynajem w korzystnych warunkach oferuje m.in. wypożyczalnia koncentratorów AMED24 – http://koncentratory-tlenu-wypozyczalnia.pl/. Tutaj możesz zapoznać się ze szczegółową ofertą tej firmy.

Zalety

 • nie musisz jednorazowo wydawać dużej ilości pieniędzy,
 • w razie awarii aparat tlenowy wymieniany jest na inny,
 • większość wypożyczalnia zapewnia całodobowy serwis,
 • szkolenia z zakresu obsługi sprzętu.
 • dostawa i instalacja sprzętu przez firmę wynajmującą.
 • pełen zestaw akcesoriów do terapii domowej,
 • pomoc w wyborze koncentratora, dopasowanego do potrzeb danego klienta.
 • w niektórych wypożyczalniach tlenu, po kilku miesiącach wynajmu, możesz wykupić dzierżawiony aparat.

Wady

 • dzierżawiony sprzęt nie jest Twoją własnością

Ważne

Tlen jest lekarstwem i można go przedawkować, dlatego przed rozpoczęciem domowej terapiI tlenem skonsultuj się z lekarzem. Na podstawie ciśnienia parcjalnego i celu tlenoterapii ustali on ile godzin dziennie należy stosować tlenoterapię oraz stężenie o dawki podawanego tlenu.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz