Pojawienie się małego dziecka w domu wiąże się często z dużym stresem dla świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza jeśli to pierwszy ich potomek. Obawy budzi przede wszystkim pielęgnacja. Często zastanawiamy się, jak poprawnie ją wykonywać, aby nie uszkodzić dziecka. Te obawy jednak giną bardzo szybko, dzięki instynktowi, który podpowiada prawidłowe zachowania, a także budowaniu więzi z noworodkiem, której bardzo sprzyja masowanie niemowlaka. Jakie są zalety masowania dziecka, jaka oliwka dla niemowląt będzie do tego zabiegu odpowiednia i jak w prosty sposób wykonać taki zabieg w ramach domowej pielęgnacji?
Korzyści z masowania dzieci
Delikatny masaż to nie tylko budowanie więzi między mamą, tatą, a małym człowiekiem, który pojawił się w ich domu, ale też wymierne zalety podkreślane przez fizjoterapeutów i rehabilitantów niemowląt. Masowanie noworodka nierzadko pozwala pomóc mu w bolesnych kolkach, które pojawiają się najczęściej w pierwszych trzech miesiącach życia. Układ pokarmowy dziecka rozwija się jeszcze w tym czasie, więc bóle brzuszka potrafią dokuczyć maluchom, niezależnie od sposobu karmienia, jaki wybiera mama. Masaż niemowlaka niweluje także napięcia mięśniowe, wycisza i uspokaja dziecko. Wykonywany wieczorem pomaga więc mu zasnąć, choć równie dobrze można go wykonywać w ciągu dnia, w zależności od potrzeby. Warto wybrać moment, w którym i rodzic, i dziecko są wypoczęci i zrelaksowani. Dzięki temu masaż faktycznie sprawi przyjemność. Zadbajcie także o utrzymanie dość wysokiej temperatury w pomieszczeniu, aby rozebrane dziecko nie zmarzło, ogrzanie swoich rąk i zdjęcie wszelkie biżuterii, które dotyk może je wystraszyć.
Jak masować niemowlę?
Masaż noworodka można rozpocząć już w drugim tygodniu jego życia, kiedy przyzwyczai się do nowego domu i osób, które się nim zajmują. Zaczyna się go od głowy, po położeniu dziecka na plecach, przesuwając delikatnie palce wzdłuż całego jego ciała. Masujemy również ręce i nogi. Warto przy tym wykonać delikatny rowerek nóżkami dziecka, który skutecznie masuje jego brzuszek, rozluźniając mięśnie i zapobiegając kolkom.
Jeśli masaż podoba się dziecku i nie protestuje ono w jego trakcie, możemy sprobować przełożyć je na brzuszek i wymasować plecy, ręce i nogi od tyłu. W momencie, kiedy zauważysz, że dziecko jest niespokojne lub protestuje przeciw tem zabiegowi, głośno płacząc, zaprzestań jego wykonywania.
Jakich kosmetyków użyć do masażu dziecka?
Kosmetyki, które pozwalają wykonać masaż niemowlęcia powinny być bardzo łagodne, aby nie powodować podrażnień skóry. Doskonale sprawdzi się oliwka na dobranoc JOHNSON’S® z kompleksem naturalnych aromatów wyciszających i uspokajających malucha NATURALCALM™. Sprawdzonym produktem będzie także oliwka w żelu z ekstraktem rumianku, który ma właściwości kojące.