Home / Zdrowie / Nietypowe objawy cukrzycy
cukrzyca

Nietypowe objawy cukrzycy

Szacuje się, że na tę chorobę cierpi blisko 2,8 mln Polaków, ale blisko pół miliona nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlaczego? Ponieważ cukrzyca powoduje rozmaite objawy, często nawet z nią nie kojarzone i bagatelizowane, co ma fatalne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Długo można wyliczać najbardziej powszechne objawy „epidemii XXI wieku”. Najczęściej kojarzymy cukrzycę z wzmożonym pragnieniem i apetytem, częstym oddawaniem moczu, zmęczeniem i sennością, zaparciami, problemami z koncentracją oraz nieostrym, zamazanym widzeniem.

Jednak symptomów tej choroby jest znacznie więcej. Wiele osób zmaga się na przykład z nadmierną potliwością, która oczywiście nie musi od razu zwiastować cukrzycy, ale może być sygnałem, że w organizmie nastąpił spadek poziomu cukru (hipoglikemia). Pojawia się wówczas często także drżenie rąk.

Innym objawem jest suchość w jamie ustnej, której niekiedy towarzyszy pogorszenie zdolności rozpoznawania smaku lub metaliczny smak w ustach.

Osoby chorujące na cukrzycę, u których występuje wzmożona skłonność do zakażeń błon śluzowych, skarżą się także na krwawiące dziąsła.

Ważnym wskaźnikiem naszego zdrowia są opuszki palców. Gdy pękają i trudno się goją, może to świadczyć o zaburzeniach gospodarki hormonalnej wywołanych cukrzycą. Chorzy często zmagają się również z pękającymi piętami, ponieważ mają wrażliwą skórę na stopach, a z powodu zaburzeń krążenia nie odczuwają bólu, co może prowadzić do zaniedbania rany i poważniejszych powikłań, np. zespołu stopy cukrzycowej.

Zwiastunem cukrzycy bywa często nawracająca czkawka, czyli mimowolne skurcze przepony, objawiające się rytmicznymi wstrząsami klatki piersiowej i charakterystycznym efektem dźwiękowym, potrafiące skutecznie uprzykrzyć życie.

Chorobę diagnozuje się także u osób narzekających na „strzelające” stawy. Takie dźwięki pojawiają się u nich, gdy wstają od biurka, próbują wyprostować nogę albo rozciągają ręce. Cukrzyca może być również powodem nagłego i ostrego bólu mięśni, zwanego powszechnie skurczem. Zdradziecka choroba uszkadza bowiem m.in. naczynia tętnicze, a w konsekwencji prowadzi do niedostatecznego ukrwienia. Skurczom towarzyszy wówczas także drętwienie kończyn.

Cukrzyca to uciążliwa choroba wymagająca ciągłej obserwacji. Pomocne mogą się okazać narzędzia dostępne online. Przykładem może być platforma www.medivio.pl. Umożliwia ona nie tylko bezpośredni kontakt z lekarzem ale daje także możliwość samodzielnego monitorowania naszego zdrowia poprzez integrację z narzędziami zewnętrznymi takimi jak ciśnieniomierz. Dodatkowo wyniki pomiarów są widoczne dla lekarza który może szybko zareagować w przypadku gdy zajdzie taka potrzeba.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz