Home / Zdrowie / Jak ocenić wiarygodność źródeł internetowych o tematyce zdrowotnej?
lekarz

Jak ocenić wiarygodność źródeł internetowych o tematyce zdrowotnej?

Podczas poszukiwania informacji na portalach medycznych warto zwrócić uwagę na autora tekstu. Nie mniej istotne jest to, czy dane zostały potwierdzone, np. w badaniach naukowych. Warto sięgnąć do kilku źródeł, aby sprawdzić, czy zawarte w nich informacje pokrywają się.

Autor artykułu

Autorami tekstów na serwisach poświęconych zdrowiu są zarówno specjaliści, np. lekarze lub psychologowie, jak i osoby spoza środowiska. Warto zwrócić uwagę na stronę, z której korzystamy. Przykładowo, portal dla lekarzy to miejsce w sieci, które jest wiarygodne. Niektóre strony mają też treści weryfikowane przez specjalistów. Zwiększa to rzetelność podawanych informacji. Większość portali medycznych dba o jakość zamieszczanych treści. To wpływa bowiem na ich pozycjonowanie, a więc pozycję w wyszukiwarce. Nie mniej ważnym elementem jest zaufanie użytkowników, którzy wracają na strony z wiarygodnymi informacjami.

Rzetelność informacji

Fakty i nowinki umieszczane na portalach medycznych powinny być rzetelne. Oznacza to, że są obiektywne oraz sprawdzone naukowo. Jeśli nie zostały udokumentowane, np. konkretny lek jest nadal w fazie testów klinicznych, powinno to być zaznaczone w publikacji. Rzetelny artykuł zawiera wyczerpujące informacje, przykładowo tekst o wartościach odżywczych owocu, informuje o zawartej w nim ilości poszczególnych składników odżywczych i mineralnych. Artykuł powinien odpowiadać na pytanie zadane w tytule i pozwolić na praktyczne wykorzystanie zawartej w nim wiedzy. Tekst musi też zostać podany w przystępnej i zrozumiałej formie.

Korzystanie z wielu źródeł

Podczas szukania informacji na różnego rodzaju serwisach medycznych najlepiej korzystać z wielu źródeł informacji. Warto sprawdzić czy fakty podane na jednej stronie są zgodne z tym, co zostało napisane na innych. Znalezienie tych samych informacji na dany temat w kilku portalach zwiększa szanse na to, że są zgodne z prawdą.

Data publikacji

Bardzo istotne, szczególnie w odniesieniu do nowinek medycznych, są daty publikacji tekstu. Dobrze jest sprawdzić, kiedy został napisany artykuł. To istotne, np. w kwestii wykorzystywania danych do prac uniwersyteckich. Data publikacji ma też znaczenie przy wyszukiwaniu nowych sposobów terapii. Tekst o leku, który jest ciągle badany, może być nieaktualny, a sam produkt – dostępny w sprzedaży.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz