Home / Leczenie / Odciski, nagniotki, modzele – jak sobie z nimi poradzić?
odciski

Odciski, nagniotki, modzele – jak sobie z nimi poradzić?

Radość z nowych butów często trwa krótko. Powód? Zanim uda się „rozchodzić” obuwie, mogą wyskoczyć na stopach bolesne pęcherze. Jest to sytuacja dość częsta i raczej normalna, w końcu każdy z nas ma inne stopy, natomiast buty które kupujemy w sklepach produkowane są „taśmowo” – trudno więc o idealne dopasowanie. Gorzej, jeżeli okaże się, że buty które kupiliśmy są tylko ładne, ale niestety niewygodne i szkodliwe dla naszych stóp – gdy nawet po ich rozchodzeniu powstają na stopach uciążliwe odciski, nagniotki, czy modzele. Czy są jakieś domowe sposoby radzenia sobie z tego typu zmianami? Gdzie szukać pomocy w zaawansowanych przypadkach? Zapraszamy do przeczytania krótkiego artykułu na ten temat.

Czym się różnią: odciski, nagniotki i modzele?

Mimo, iż wyglądają podobnie i powstają na skutek podobnych czynników, występują między nimi pewne różnice. Odciski, to zmiany, które mogą powstać w przeciągu zaledwie kilku godzin, najczęściej jako skutek chodzenia w źle dobranym obuwiu. Często są mylone z modzelami ponieważ tworzą się w tych samych miejscach, a więc przeważnie pomiędzy palcami, na stawach palców i na podeszwie stopy. „Wywołane do tablicy” modzele w przeciwieństwie do odcisków, czy nagniotków nie są bolesne, jednak nie powinno się ich lekceważyć, to w końcu martwa tkanka. Miękkie zgrubienie naskórka przeważnie w żółtym, rzadziej szarym kolorze może przerodzić się w trudną do usunięcia zmianę. Im starszy jest modzel, tym jest głębszy, a przez to trudniejszy do usunięcia. Nagniotki z kolei tworzą się między palcami u stóp, mają żółty kolor, są twarde i najczęściej wynikają z noszenia zbyt ciasnego obuwia – dlatego kobiety noszące zwężane w czubkach obuwie znacznie częściej borykają się z nagniotkami, niż mężczyźni.

Jak zapobiegać zmianom na stopach?

Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę problemu. Ciągle leczenie tych samych objawów to „syzyfowa praca”. Jeżeli więc problemem jest źle dobrane obuwie, to wypadałoby się zastanowić na wymianą na wygodniejszy model. Coraz więcej kobiet jest świadomych szkodliwości chodzenia w „szpilkach” nie tylko ze względu na powstające odciski, czy pęcherze ale też zmiany degeneracyjne kości stopy, tworzenie się haluksów, płaskostopia poprzecznego i podłużnego, a nawet problemy ze ścięgnem Achillesa. Oczywiście każda z nas od czasu do czasu buty na obcasie musi po prostu włożyć, natomiast czy jest sens katować się w nich codzienne przez wiele godzin? Jeżeli przyczyną powstawania nagniotków, czy modzeli nie jest obuwie, tylko np. halluksy lub płaskostopie to można pomyśleć o zakupieniu do butów wkładek termoplastycznych. Opinie na ich temat są bardzo dobre. Do innych przyczyn omawianych zmian na stopach można zaliczyć oczywiście otyłość. Nawet najlepsze obuwie i najwygodniejsze wkładki nic nie pomogą jeżeli zmusimy stopy do tego, by każdego dnia dźwigały 15-20 kg więcej niż powinny.

Jakie są domowe sposoby na odciski, nagniotki, modzele?

Dbać o stopy należy regularnie, nie tylko wtedy gdy zaczynają boleć, wtedy jest już na ogół za późno i konieczna jest specjalistyczna pomoc. Poza wygodnym obuwiem warto moczyć stopy w ciepłej (nie gorącej) wodzie z solą morską, mydłem lub naparem z przeznaczonych do tego ziół, np. rumianku. Kolejnym krokiem ku zdrowszym stopom jest ich systematyczne kremowanie dobrej jakości preparatami do stóp, które zawierają wyciąg z nagietka, lanolinę i witaminy. Ponadto, należy regularnie pozbywać się zrogowaciałego naskórka poprzez peelingi złuszczające.

Specjalistyczne leczenie odcisków, nagniotków i modzeli

Pamiętajmy, że modzeli czy też nagniotków nie wolno nigdy samodzielnie usuwać, bo może się to skończyć infekcją grzybiczną lub bakteryjną i nowy problem gotowy. Gdy odciski są już na stopach powinniśmy się zwrócić po pomoc do specjalisty. Ekspertem od stóp jest podolog. W swoim gabinecie posiada wszelkie niezbędne narzędzia do wykonywania pedicure leczniczego, a więc m.in. usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków, a także leczenia wrastających paznokci, czy leczenia grzybicy.

Usuwanie nagniotków czy modzeli w profesjonalnym gabinecie przeprowadzane jest za pomocą sterylnych narzędzi i jednorazowych materiałów – wszystko w trosce o zachowanie najwyższej higieny. W zależności od rodzaju zmiany podolog może użyć do jej usunięcia specjalnej frezarki lub skalpela (w przypadku większych odcisków). Nagniotki można również usuwać laserem CO2 – zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny, a stopa szybko się po nim goi. Modzele choć bolesne nie są, potrafią skutecznie obniżyć wygląd stóp, dlatego ich też należy się pozbyć – im szybciej, tym lepiej, to w końcu martwe tkanki. Usuwając je, robi się miejsce dla nowych, zdrowych. Pedicure leczniczy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które każdego dnia dużo chodzą lub stoją w pracy, przez co są narażone na wszelkiego rodzaju odciski. Zabiegi są bezbolesne i relaksujące dla stóp. Jeżeli nie wierzysz, to musisz się przekonać na własnej skórze. Pamiętaj, że na stopach opiera się całe Twoje ciało. Jeżeli je zaniedbasz straci na tym cały organizm.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz