Home / Zdrowie / Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka to jedna z dolegliwości, których pragnie uniknąć każdy rodzic. Chore dzieci zmagają się przede wszystkim ze swędzącą wysypką, która z reguły występuje na policzkach, łokciach i kolanach. Skąd się bierze oraz co można z nią zrobić?

Dlaczego dzieci zmagają się z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalanie skóry u niemowlaka pojawia się w przypadku reakcji alergicznej skóry. Przyczyną jest alergen bądź inny czynnik, dzięki któremu skóra zaczyna wytwarzać przeciwciała IgE. Chodzi o białka, które produkuje układ immunologiczny. W zdrowym organizmie wykorzystuje się je do walki z niepożądanymi substancjami. Niestety, organizm, który zmaga się z atopowym zapaleniem skóry pragnie zwalczyć zdrowe komórki, co powoduje szereg negatywnych skutków ubocznych.

Mimo iż choroba ta była oraz jest dokładnie badana, cały czas nie wiemy dokładnie dlaczego dzieci muszą się z nią zmagać. Za jedną z przyczyn podaje się uwarunkowania genetyczne, a także procesy immunologiczne dla alergenów środowiskowych. Osoby zmagające się z omawianą dolegliwości stają się też bardziej wrażliwi na drobnoustroje, które pojawiają się na powierzchni skóry. W tym miejscu warto zaznaczyć, że należy bardzo dbać o skórę niemowląt, gdyż sucha skóra czy nadwrażliwa ma zdecydowanie większą szansę na zmaganie się z atopowym zapaleniem. Choroba ta nie jest przechodzona przez każde dziecko w taki sam sposób. Jej intensywność oraz przebieg jest uwarunkowany klimatem, zanieczyszczeniem powietrza, elementami drażniącymi, alergenami i czynnikami o charakterze psychicznym.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka objawia się zaburzeniem struktury oraz funkcji bariery naskórkowej. Dzieje się to na skutek wpływu czynników genetycznych, a także występującego bezustannie stanu zapalnego. Na skutek zdecydowanie mniejszej ilości lipidów naskórkowych ma miejsce pomniejszenie wiązania wody, dzięki czemu skóra jest sucha oraz pęka. Taka przypadłość sprawia, ze alergeny mają idealne warunki do przedostania się w głąb skóry. Skutkiem tego jest stan zapalny. Dolegliwość ta ma wiele twarzy, jednakże przede wszystkim kojarzy się ona z trudnym do wytrzymania świądem skóry. Do tego pojawia się wspomniana już wcześniej suchość i wysypka wypryskowa. Kiedy dziecko zmaga się z poważnym zapaleniem, wysypka pojawia się na całej twarzy, głowie, tułowiu oraz wszystkich kończynach. Niemowlęta oraz dzieci nie wiedzą, że nie mogą się drapać. Robią to nawet mimowolnie, dzięki czemu ich stan bezustannie się pogarsza. W bardzo wielu przypadkach świąt pojawia się jeszcze zanim na ciele wystąpią zmiany wysypkowe. Zapalenie atomowe skóry u niemowlaka jest trudne do wyleczenia, gdyż stan dziecka nie ulega poprawie, a to na skutek bezustannego dotykania chorej skóry. Kiedy drapanie jest bardzo intensywne można zauważyć nadważenia bakteryjne, które występują w miejscach zainfekowanej skóry.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz