Home / Leczenie / Skuteczne sposoby na walkę z zapaleniem stawów
seniorzy

Skuteczne sposoby na walkę z zapaleniem stawów

Niezależnie od wieku każdy z nas potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Wystarczy godzina spaceru, biegania, pływania lub jazdy na rowerze, żeby poprawić samopoczucie i krążenie krwi, a nawet  pozbyć się problemów ze skórą.

Co jednak z osobami, które cierpią na zapalenie stawów? Powinny one przede wszystkim dostosować ćwiczenia do własnych możliwości, aby uniknąć kontuzji i ewentualnych powikłań. Poza tym warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które poprawią działanie nadwyrężonych stawów oraz zmobilizują organizm do produkcji mazi stawowej i utrzymania jej ilości na właściwym poziomie.

Najczęściej spotykane objawy zapalenia stawów

Choroby mięśni i stawów jeszcze kilkanaście lat temu dotyczyły głównie osób po 50. roku życia. Dziś sytuacja nieco się zmieniła i zapalenie stawów dotyka również osoby znacznie młodsze. W przypadku  problemów z kolanami, łokciami, stopami czy dłońmi nie należy ignorować żadnych objawów i zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu.

Zazwyczaj w przypadku jakichkolwiek problemów może pojawić się ból występujący przy ruchu stawów i ustępujący w spoczynku, ograniczenie zakresu ruchów, czyli problem z wyprostowaniem lub zgięciem kolan oraz trzeszczenia odczuwalne przy ruchach stawów z powodu ocierania się o siebie nierównych powierzchni stawowych. Często towarzyszy im opuchlizna okolic objętych schorzeniem oraz deformacja w skutek powstania wyrośli kostnych i wysięków. Zmiany te spowodowane są ubytkiem i niszczeniem chrząstki stawowej, która wraz z wiekiem ulega naturalnemu „zużyciu”.

Rola Arthron Complex w profilaktyce zapalenia stawów

Zapalenie stawów to poważna choroba, która po pewnym czasie może uniemożliwić nawet najprostszy ruch. Szansa na jej  występowanie wraz z wiekiem zwiększa się, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnego kalectwa.

Skutecznym sposobem na zminimalizowanie objawów choroby i utrzymanie stawów w jak najlepszej kondycji jest stosowanie suplementów diety z glukozaminą, która modyfikuje chrząstkę stawową i łagodzi przebieg choroby. Suplement diety Arthron Complex stosuje się jako dodatek do diety i odpowiedniej ilości ruchu. Korzystnie wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie stawów –  uzupełnia brakujące mikroelementy mające wpływ na produkcję mazi i ruchy chrząstki stawowej. Dzięki temu dolegliwości odczuwane przy każdym ruchu stają się mniej uciążliwe i znacznie mniej bolesne. Możliwe staje się uprawianie sportów i aktywność fizyczna, z której osoby dotknięte tym problemem musiały zupełnie zrezygnować.

Osoby, u których może wystąpić zapalenie stawów

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów to jednostka chorobowa, która występuje u osób w różnym wieku. Do czynników ją wywołujących można zaliczyć otyłość, osłabienie mięśni, które otaczają stawy, czynniki zawodowe i uprawianie sportów. Zbyt duża masa ciała obciąża mięśnie i stawy, co  prowadzi do nadmiernego nacisku na nie, a dłuższej perspektywie wywołuje ból i utrudnia jakikolwiek ruch. Praca w zawodach wymagających podnoszenia dużych ciężarów, częstego zginania kolan lub przebywania zbyt długo w tej samej pozycji również negatywnie wpływa na funkcjonowanie stawów.

Sport jest bardzo zdrowy dla całego ciała, jednak powinno się pamiętać o rozsądnym podejściu do tematu i dostosowaniu dyscypliny do indywidualnych możliwości. Osoby uprawiające podnoszenie ciężarów, bieganie po twardej nawierzchni, wyczynową jazdę rowerem, skoki ze spadochronem czy motolotniarstwo są szczególnie narażone na liczne kontuzje, które mogą być przyczyną zapalenia stawów.

Są również czynniki, na które nikt z nas nie ma wpływu. Należą do nich wiek, płeć oraz uwarunkowania genetyczne. Osoby po 40. roku życia są w grupie wysokiego ryzyka, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność stawów, chrząstki ulegają osłabieniu, a maź stawowa traci swoje właściwości.

Choroby stawów częściej dotykają kobiet, zwłaszcza w czasie menopauzy i zaraz po niej. Niezależnie od wieku nie mamy również wpływu na budowę stawów i chrząstek, których wszelkie nieprawidłowości mogą prowadzić do zapalenia stawów nawet u dużo młodszych osób.  Zapalenie stawów może więc dotknąć każdego. Nie ma jednak jednego sposobu, aby uniknąć tego schorzenia. Można jedynie starać się minimalizować ból i wszelkie dolegliwości, które umożliwią prawidłowe funkcjonowanie stawów. Te niewielkie, ale bardzo korzystnie wpływające działania  pozwolą utrzymać ciało w bardzo dobrej kondycji przez kolejne lata, bez konieczności rezygnowania z aktywności fizycznej.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz