Home / Zdrowie / Soczewki kontaktowe bez tajemnic
soczewki

Soczewki kontaktowe bez tajemnic

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm wymagają korekcji. Nie tylko ze względu na komfort widzenia, ale również dla zdrowia oczu. Wiele osób uważa, że najwygodniejszą metodą korekcji jest używanie soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe, zwane również szkłami kontaktowymi, znane są już do dziesiątek lat, ale producenci we współpracy z lekarzami stale udoskonalają ich konstrukcję. Dzięki temu są one coraz wygodniejsze. Nosząc je, zapominamy o tym, że mamy je na oczach i nie musimy rezygnować z żadnej formy aktywności. O tym, jakie soczewki będą dla nas najlepsze, powinien zadecydować okulista lub wykwalifikowany optyk, po przeprowadzaniu wywiadu (podczas którego wypytani zostaniemy o rodzaj pracy, uprawiane aktywności itp.) oraz po badaniu wzroku (więcej ciekawych informacji można również znaleźć na stronie mojepierwszesoczewki.pl).

Twarde i miękkie

Soczewki możemy podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Mogą być twarde, czyli z polimetakrylanu metylu (PMMA, inaczej szkło organiczne). Tego typu soczewki bardzo dobrze przepuszczają tlen, ale są twarde, dlatego wielu użytkowników skarży się na dyskomfort podczas ich użytkowania. Większą popularnością cieszą się tzw. soczewki miękkie, wykona e z hydrożelu lub silikonowo-hydrożelowe. Nie tylko są wygodniejsze, ale również zapewniają odpowiednie dotlenienie i nawilżenie gałki ocznej.

Na dzień, na tydzień, na miesiąc…

Dostępne na rynku można również podzielić ze względu na to, jak długo możemy je nosić. Jednodniowe, nazywane również jednorazowymi, należy wyrzucić po użyciu. Jest to zdaniem okulistów najzdrowszy rodzaj soczewek, a przy tym najłatwiejszy do stosowania, ponieważ szkła nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak jest to najdroższy sposób korekcji. Polecane są osobom, które szkła kontaktowe noszą sporadycznie albo dopiero przyzwyczajają się do ich używania. Kiedy dojdziemy do wprawy, możemy zacząć używać soczewek tygodniowych, dwutygodniowych, a nawet miesięcznych. Musimy jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu (specjalnym płynem – w żadnym wypadku wodą) i przechowywaniu w zamkniętym pojemniku wypełnionym odpowiednim preparatem. Jeśli będziemy o tym pamiętać, soczewki okażą się wygodnym sposobem korekcji rozmaitych wad wzroku przy zachowaniu pełnej aktywności i bezpieczeństwa dla oczu.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz