Home / Leczenie / Stopa cukrzycowa – powikłanie czy choroba?
lekarz

Stopa cukrzycowa – powikłanie czy choroba?

W czasach, kiedy duża ilość ludzi prowadzi zdrowy styl życia, ta druga część niestety o tym zapomina. Coraz częściej sięgamy po szybkie posiłki, nie patrząc na zawarte w nich cukry. To tylko jedna z wielu przyczyn choroby, na którą zapada coraz większa liczba osób. Mowa o cukrzycy. Cukrzyca uważana jest za chorobę metaboliczną. Wiąże się z błędna przemianą węglowodanów w organizmie a jej leczenie ma na celu stabilizację poziomu cukru we krwi. Istnieje kilka rodzajów tej choroby i każdy z nich powinien być pod stałą opieką lekarska. Nieleczona bądź źle leczona cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań.

Stopa cukrzycowa

Dosyć popularnym schorzeniem, ściśle powiązanym z cukrzycą jest tzw. stopa cukrzycowa, czyli zakażenie, zniszczenie tkanek głębokich stopy lub owrzodzenie. Owrzodzenie występujące zazwyczaj na części podeszwowej lub grzbietowej stopy jest to przerwanie ciągłości skóry w stopniu płytkim lub głębokim. Za główne przyczyny powstawania choroby uważa się uszkodzenie nerwów prowadzące do zaburzeń chodu, upośledzenie ukrwienia a także zbyt duże obciążenie okolic stopy, wiąże się to z upośledzeniem dużych naczyń krwionośnych. Przy stopie cukrzycowej odczuwalny jest silny dyskomfort, gdyż owrzodzenie te pozbawione jest czucia bólu oraz temperatury a czasami związane jest z deformacją stopy.

Najczęstszymi objawami są rany, owrzodzenia, bóle stóp, bolesność oraz obrzęk. W przypadku, gdy mamy do czynienia z wyższym stadium choroby do podstawowych objawów mogą dołączyć m.in. gorączka, przyśpieszone tętno czy oddech. Kiedy już znamy przyczyny warto zorientować się jak się uporać z tą chorobą.

Leczenie stopy cukrzycowej powinno być nadzorowane przez specjalistów. Kompleksowe leczenie obejmuje kilka aspektów z dziedziny diabetologii, chirurgii czy ortopedii. Aby leczyć stopę cukrzycową przede wszystkim należy ustabilizować stężenie glukozy we krwi poprzez odpowiednio dobraną dietę. Ważne jest także leczenie zaburzeń lipidowych, dobór odpowiedniego obuwia oraz rzucenie palenia w przypadku palaczy. Istotne jest, aby owrzodzenie stale było pod kontrolą chirurga oraz odciążanie chorych kończyn. Nie można zapominać również o sterylnych opatrunkach a w razie potrzeby antybiotykoterapii. Jeżeli dochodzi do dużych ubytków skóry, leczenie ran następuje w postaci przeszczepienia skóry.

Aby uniknąć tej choroby nie można lekceważyć cukrzycy, ważna jest także codzienna higiena stóp, utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz stężenia cholesterolu ponadto duże znaczenia ma także odpowiednie obuwie, unikanie urazów, ćwiczenia fizyczne a nawet prawidłowe obcinanie paznokci.

Pomimo coraz większej świadomości ludzi na temat cukrzycy i jej powikłań, nadal codziennym zjawiskiem jest diagnozowanie stopy cukrzycowej. Leczenie stopy cukrzycowej jest niezwykle wymagające i potrzeba dużo czasu oraz cierpliwości, aby zauważalne były jakiekolwiek efekty.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz