Home / Apteczka / Ugryzienie komara – jak sobie z nim radzić?
komar

Ugryzienie komara – jak sobie z nim radzić?

Ukąszenia komarów zostawiają na skórze swędzące i czerwone bąble. Świąd może utrzymywać się kilka dni. Ślady po ukąszeniu łagodzą specjalne maści i żele, a także aloes, wapno, ziemniaki, zielony ogórek czy sok z cytryny.

Maść na ugryzienia komarów

Skutecznym sposobem na ugryzienia owadów są specjalne maści oraz żele. Preparaty na ukąszenia komarów można kupić w aptece lub za pośrednictwem strony internetowej superkoszyk.pl. Żel lub maść zastosowana miejscowo na miejsce ukąszenia daje uczucie chłodu, przez co zmniejsza uporczywe swędzenie. Preparaty na bąble zawierają w sobie najczęściej prowitaminę B5, mentol oraz wyciąg z rumianku.

Ugryzienia komara – domowe sposoby

Z ukąszeniami owadów można sobie poradzić domowymi sposobami. Uczucie dyskomfortu złagodzi sok z cytryny. Kwas cytrynowy przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka, a także rozjaśnia ślady po ukąszeniu komara. Olejek z drzewa herbacianego lub lawendowy mają właściwości antybakteryjne i zmniejszają podrażnienia. Na bąble po ugryzieniu owadów można również stosować plaster zielonego ogórka, kawałek surowego ziemniaka oraz cebulę. Ból i pieczenie złagodzi wyciąg z eukaliptusa, który ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne. Swędzenie zmniejszy również przetarcie rany octem, spirytusem salicylowym, perfumami czy płynem po goleniu.

Aloes na ukąszenie komara

Sok z liści aloesu przyspiesza gojenie się ran i proces regeneracji naskórka. Wyciąg aloesowy dodatkowo oczyszcza skórę i zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Wystarczy nasączony sokiem wacik przyłożyć do swędzącego miejsca i pozostawić na około 15 minut. Aloes sprawdza się również przy łagodzeniu podrażnień wywołanych oparzeniem słonecznym, wypryskami czy ranami, które trudno się goją.

Ukąszenie komara – opuchlizna

Po ukąszeniu komara może pojawić się opuchlizna, wynikająca z reakcji alergicznej organizmu na ślinę owada. Obrzęk złagodzi wapno do picia, które najczęściej stosuje się do leczenia stanów zapalnych skóry. Ból, swędzenie i opuchliznę zmniejszy połknięcie aspiryny. Lek zawiera w sobie kwas acetylosalicylowy, który ma właściwości przeciwzapalne. W miejsce obrzęku można również przyłożyć kostki lodu.

Sprawdź również!

choroba

Tabletki na uspokojenie

Stres i lęk jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Jeśli towarzyszy człowiekowi w minimalnym stopniu bardzo …

Dodaj komentarz