Home / Choroby / Astma – rodzaje, przyczyny i objawy
inhalator

Astma – rodzaje, przyczyny i objawy

Astma jest poważną chorobą przewlekłą, wymagającą leczenia. Istnieje wiele jej odmian, najczęściej występującą jest astma oskrzelowa.

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa nazywana jest również dychawicą oskrzelową. Cechą charakterystyczną osoby chorej na ten typ astmy jest wydłużony oddech, nazywany oddechem astmatycznym. Choroba ta może mieć przebieg napadowy. Atak astmy manifestuje się dusznością lub też kaszlem. Wywołuje go skurcz mięśni oskrzeli, spowodowany ich przewlekłym stanem zapalnym. Mogą ją wywołać różnego rodzaju czynniki, takie jak alergeny. Jest to najczęściej rozpoznawany typ astmy.

Astma sercowa

Astma sercowa to nietypowy rodzaj tej choroby, spowodowany niewydolnością lewej komory serca. Nazywana jest również napadową dychawicą sercową. Do ataku tego typu astmy dochodzi głównie nocą. Związane jest to z faktem, że w nocy, w pozycji leżącej, ilość krwi w łożysku naczyniowym jest wyższa niż w dzień, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi w naczyniach włosowatych. Bardzo częstym powikłaniem tej choroby jest obrzęk płuc. Osoba cierpiąca na astmę sercową powinna być pod stałą kontrolą lekarza.

Astma alergiczna

Astma alergiczna dotyczy głównie osób przed 30. rokiem życia. Napad duszności następuje po kontakcie z alergenami. Dochodzi do nagłej reakcji ze strony układu odpornościowego i obkurczenia się mięśni budujących oskrzela. Bardzo często towarzyszą jej: zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry oraz przewlekły nieżyt nosa. Leczenie polega głównie na wyeliminowaniu lub ograniczeniu ekspozycji na substancje alergizujące. Podczas procesu terapeutycznego bardzo ważne jest rozpoznanie wszystkich lub większości alergenów. Dodatkowo stosowane są leki na choroby współtowarzyszące.

Astma niealergiczna

Astma niealergiczna powstaje najprawdopodobniej w wyniku przebytej, nieleczonej lub niewyleczonej infekcji dróg oddechowych. Ten typ astmy może przebiegać w różny sposób, jest to bardzo indywidualne. Zazwyczaj początek choroby jest lekki, często niezauważalny i bagatelizowany. Jednak z czasem zaczyna się nasilać, utrudniając – przez nawracające ataki duszności – wykonywanie podstawowych codziennych czynności. Najczęściej jest rozpoznawana w zaawansowanych stadiach.

Astma zawodowa

Istnieją zawody, miejsca pracy, gdzie człowiek narażony jest na kontakt ze szkodliwymi substancjami, oparami czy dymem. W wyniku ich silnego oddziaływania może dojść do pojawienia się astmy zawodowej. W grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia tej choroby są: fryzjerzy, hodowcy zwierząt, osoby pracujące fizycznie na budowie, chemicy, piekarze czy strażacy. Dodatkowo astma wywołana nałogowym paleniem papierosów (nikotynizmem) również zaliczana jest do astmy zawodowej.

Objawy ogólne astmy

Pomimo że każdy typ astmy różni się od siebie niektórymi objawami, wyróżniamy kilka podstawowych symptomów, które występują u niemal każdego astmatyka:

  • świszczący oddech,
  • duszności, mogą pojawić się o każdej porze dnia i nocy, często towarzyszy im uczucie ucisku klatki piersiowej. Ten typ duszności związany jest z problemem wypuszczenia na zewnątrz nabranego do płuc powietrza, towarzyszy mu uczucie „zatrzymanego oddechu”,
  • suchy kaszel towarzyszący dusznościom.

Rodzaje astmy ze względu na ich zaawansowanie

Istnieje również klasyfikacja, za pomocą której określany jest stopień zaawansowania astmy.

Astma sporadyczna. Najlżejszy typ astmy. Ataki występują raz, dwa razy w tygodniu i trwają krótko.

Astma przewlekła lekka. Ataki występują częściej niż raz na tydzień, pojawiają się również w nocy. Jednak nie atakują codziennie. Ten stopień zaawansowania astmy może zaburzać aktywność w ciągu dnia i powodować problemy ze snem.

Astma przewlekła umiarkowana. Napady pojawiają się każdego dnia i w większość nocy. Znacznie obniżają jakość życia, bardzo utrudniając dzienną aktywność oraz sen.

Astma przewlekła ciężka. Ataki pojawiają się każdego dnia i niemal każdej nocy. W tym przypadku najlżejsza aktywność fizyczna wywołuje napad astmatyczny.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz