Home / Zdrowie mężczyzny / Jak diagnozuje się i ocenia niepłodność u mężczyzn?
plemniki

Jak diagnozuje się i ocenia niepłodność u mężczyzn?

Niepłodność w przypadku danej pary może wynikać nie tylko ze strony kobiety. Dlatego przy ocenie płodności potencjalnych rodziców warto wykonać również badania u mężczyzny. Jak one przebiegają?

Wiele badań dla jednej odpowiedzi

W klinikach leczenia niepłodności m.in. w ośrodku InviMed pracują wykwalifikowani lekarze, którzy są w stanie ocenić płodność zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Przeprowadzają odpowiednie badania, a uzyskiwane wyniki pozwalają na dobranie metody leczenia.

Wśród możliwych do przeprowadzenia badań w diagnostyce męskiej niepłodności wymienia się:

  • badanie nasienia,
  • MSOME-6600,
  • biopsję jądra,
  • badanie USG,
  • SCD.

Badanie nasienia

Badanie nasienia jest podstawowym badaniem zalecanym w diagnostyce męskiej niepłodności. Wykonuje się je na podstawie oceny pobranej od pacjenta próbki spermy. Pozwala ono na ocenę liczby, jakości i aktywności plemników w nasieniu. Wyniki badania porównywane są z normami ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO.

Badanie MSOME-6600

Zewnetrzna i wewnętrzną budowę plemnika można bardzo precyzyjnie ocenić dzięki przeprowadzeniu badania techniką MSOME-6600. Skrót ten pochodzi od nazwy Motile Sperm Organelle Morphology Examination. Pobrany plemnik jest dokładnie oglądany w 6000-krotnym powiększeniu, co pozwala na ocenę jego struktury i wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Na podstawie tego badania można wybrać najbardziej żywotne, silne plemniki, dające nawieksze szanse na zapłodnienie komórki jajowej w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego.

Biopsja jądra

Inwazyjnym badaniem prowadzącym do potwierdzenia obecności lub wykazania braku w jądrach komórek plemnikotwórczych jest biopsja. Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Polega na nakłuciu jądra specjalną igłą i pobraniu z niego tkanki do badania histopatologicznego. Biopsję jądra zaleca się mężczyznom, u których już wcześniej stwierdzono w nasieniu brak plemników, czyli tzw. azoospermię.

Badanie USG

W badaniu ultrasonograficznym u mężczyzny oceniana jest budowa oraz unaczynienie jąder, najądrzy oraz powrózków nasiennych. USG pozwala w sposób bezinwazyjny stwierdzić, czy w obrębie męskich narządów płciowych nie występują zmiany patologiczne, m.in. guzki, torbiele i żylaki powrózka nasiennego.

Badanie SCD

Badaniem SCDnasienia powinni być objęci mężczyźni, u których nie znaleziono dotychczas przyczyny niepłodności i mają powyżej 40 lat, zwłaszcza przy prawidłowych podstawowych parametrach nasienia. Badanie ocenia czy fragmentacja (stopień uszkodzenia) DNA zawartego w plemnikach może być przyczyną obniżenia płodności.

Sprawdź również!

szampon

Szampon – męska sprawa? O dobieraniu szamponu do męskich włosów

O higienę swojego ciała dbać powinien każdy bez wyjątku. Z samej natury uważa się, że …

Dodaj komentarz