Home / Choroby / Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie
dziecko

Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Małe dzieci często łapią wirusowe infekcje gardła, które w wielu przypadkach bywają następstwem kataru. Zatkany nos zmusza maluszka do oddychania ustami, przez co wszelkie czynniki chorobotwórcze dostają się do wnętrza organizmu, atakując nie tylko gardło.

Wirusowe zapalenie gardła u dziecka pojawia się głównie w okresie jesiennym lub zimowym. U noworodków może pojawić się także w innych miesiącach w roku, ponieważ takie maluszki jeszcze nie mają dobrej odporności.

Jak rozpoznać zapalenie gardła u małego dziecka?

Dorośli chorujący na zapalenie gardła bardzo szybko rozpoznają u siebie tę chorobę. Przede wszystkim odczuwają ból w gardle, który nasila się lub występuje tylko przy przełykaniu. Dodatkowo mogą być osłabieni lub mieć gorączkę. Często węzły chłonne szyi są opuchnięte.

Podobnie czuje się dziecko z wirusowym zapaleniem gardła. Niestety maluszek nie będzie w stanie nam powiedzieć, że odczuwa ból przy przełykaniu. Niemowlak może po prostu stracić apetyt lub płakać przy każdej próbie nakarmienia go piersią lub butelką. Podobnie może reagować na smoczek. Chore maluszki często są także bardzo osłabione i rozdrażnione. Mogą odruchowo ruszać ręką w okolicy gardła. Każdy rodzić, który zauważy takie objawy powinien zaglądnąć do gardła maluszka. Zaczerwienienie zazwyczaj jest bardzo widoczne. Następnie niezbędna będzie wizyta lekarska.

Pediatra po zbadaniu dziecka przepisze odpowiednie leki. Głównie są to syropki i czopki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. Czasami koniczne jest podanie antybiotyku, jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego.

Maluszek chorujący na zapalenie gardła powinien przyjmować odpowiednią ilość płynów, szczególnie jeśli ma wysoką temperaturę. Oczywiście w pierwszych dwóch dobach choroby może nie chcieć pić mleka ani ssać smoczka, ale mimo wszystko należy jak najczęściej podawać mu butelkę lub pierś, by nie doprowadzić do odwodnienia, co u takich dzieci może nastąpić bardzo szybko. Należy również kontrolować czy dziecko nie traci na wadze i wszystkie swoje obserwacje zgłaszać do lekarza.

Zachęcamy do odwiedzenia portalu dla rodziców – www.zdrowemaluchy.pl.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz