Home / Choroby / Choroby seniorów
senior

Choroby seniorów

Osoby, które decydują się na wyjazd do pracy w charakterze opiekunki przeważnie są świadome swoich obowiązków i chorób, z którymi zmagają się ich przyszli podopieczni. Chorób pojawiąjących się u seniorów jest wiele, jednak najczęściej pojawiają się Alzheimer, demencja, choroby układu krążenia oraz nowotwory.

SCHORZENIA NEUROLOGICZNE

– Jedną z najczęściej występujących chorób u seniorów jest Alzheimer – informuje przedstawiciel Centrum Językowego Konik. Przyczyny i postęp są do dziś słabo poznane, jednak występuje zespół objawów, które pozwalają nam podejrzewać, że np. u podopiecznego występuje właśnie choroba Alzheimera. Należą do nich m.in. drażliwość, agresja, wahania nastroju, trudności językowe czy utrata pamięci długotrwałej. Niestety nie opracowano terapii, która zatrzymuje czy odwraca skutki choroby. Stosuje się leczenie objawowe – ćwiczenia umysłowe, fizyczne i zrównoważoną dietę.

Inna chorobą o podłożu neurologicznym jest Parkinson, którego najpowszechniejszymi objawami są zaburzenia mowy, drżenie rąk, sztywność mięśni, czy spowolnienie ruchowe. W walce z tą chorobą stale wprowadzane są nowe metody. Terapia przeważnie polega na suplementowaniu tego, co brakuje mózgowi, czyli dopaminy oraz na odpowiednio dobranych ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Ostateczność stanowią metody operacyjne, które dają doskonałe wyniki przede wszystkim w przypadku drżenia kończyn.

PROBLEMY RUCHOWE

Wiele problemów z samodzielnym poruszaniem może wiązać się z osteoporozą i chorobą zwyrodnieniową stawów, które bardzo często występują u osób starszych. Osteoporoza, związana
z ubytkiem wapnia i zmianami w strukturze kości, sprawia, że nawet niegroźny upadek może mieć poważne komplikacje dla naszego podopiecznego. Natomiast zwyrodnienie stawów powoduje ból, uniemożliwiający swobodne poruszanie się. Coraz częściej, gdy leki oraz rehabilitacja nie pomagają, senior wymieniane są stawy – głównie biodrowy oraz kolanowy. Osobom z niesprawnościami ruchowymi zaleca do stosowania się różnego rodzaju pomoce ortopedyczne – gorsety, laski, kule, balkoniki czy wózki, dzięki którym staną się bardziej samodzielni i bezpieczni.

CHOROBY NOWOTWOROWE   

Seniorów nie omijają choroby nowotworowe, a do najczęściej występujących zaliczamy: nowotwór prostaty, jelita grubego, płuc. Opieka nad osobą starszą, która zmaga się z rakiem polega przede wszystkim na zaspokojeniu jej podstawowych potrzeb – złagodzeniu dolegliwości bólowych. Jednocześnie należy zadbać o komfort psychiczny seniora, wystarczy podtrzymywać go na duchu, lecz nie okazywać nadmiernego współczucia czy strachu. Należy pamiętać, że najważniejsza jest po prostu obecność przy chorym.

Sprawdź również!

dziecko

Wózek spacerowy dla dziecka z niepełnosprawnością – jaki wybrać?

W przypadku dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, troska o zapewnienie jak największej aktywności jest niezwykle istotna. Kontakt …

Dodaj komentarz