Home / Choroby / Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca
dentysta

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca

Specjaliści zdecydowali, że należy wyodrębnić specjalizację zajmującą się leczeniem zębów dzieci. Struktura budowy zębów dzieci znacznie różni się od uzębienia osób dorosłych. Stomatolog zajmujący się leczeniem dzieci musi zadbać o dobre samopoczucie małego pacjenta. Większość dzieci bardzo boi się wizyty u dentysty, dlatego stomatolog powinien zniwelować ten strach podczas wizyty.

Pedodoncja: czym się zajmuje?

Specjalizacja stomatologiczna zajmuje się leczeniem uzębienia u dzieci. Do zadań lekarza stomatologa należeć będą opieka nad ząbkowaniem i leczenie jego zaburzeń oraz leczenie zębów mlecznych. Stomatolog zadba także o profilaktykę próchnicy i wad zgryzu u dzieci, a także wyleczy choroby błony śluzowej jamy ustnej. U dzieci stosuje się także leczenie zębów stałych niedojrzałych.

Znieczulenie stosowane u dzieci

Stomatolog powinien skonsultować rodzaj znieczulenia z rodzicem dziecka. Lekarz może przed zabiegiem porozmawiać z dzieckiem i wspomnieć mu jak będzie przebiegała wizyta. Pozwoli to uspokoić dziecko i zmniejszyć jego lęk. Najczęściej stosowany rodzaj znieczulenia to znieczulenie miejscowe. Może ono przybrać postać powierzchniową, która polega na posmarowaniu miejsca żelem, maścią lub użyciem aerozolu. Ten rodzaj znieczulenia stosuje się w przypadku drobnych zabiegów lub przed ukłuciem igłą. Drugi rodzaj znieczulenia miejscowego polega na wprowadzeniu środka za pomocą igły. W niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne, które sprawdzi się w przypadku nadpobudliwych, upośledzonych lub niepełnosprawnych dzieci.

Wizyta u stomatologa

Leczenie zębów mlecznych dość często jest lekceważone, jednak jego wykonanie jest niezbędne. Przebieg leczenia przebiega bardzo podobnie jak leczenie zębów u osób dorosłych. Stomatolog znieczuli pacjenta, co pozwoli zapewnić mu komfort. Podczas leczenia u dzieci w gabinecie może cały czas przebywać rodzic lub opiekun. U dzieci wykonuje się zabiegi mające na celu zapobieganie próchnicy. Jednym z nich jest lakowanie zębów, które polega na wypełnieniu nierówności specjalnym preparatem. Zabieg wykonuje się w ciągu 3 miesięcy od pojawienia się zęba. Lakowanie pozwoli uniknąć chorób uzębienia i wzmocnić zęby.

Przyjemna wizyta u stomatologa

Specjaliści z gabinetu stomatologicznego zadbają o komfort młodego pacjenta. Podczas wizyty stomatolog odbędzie rozmowę z dzieckiem, a asystentki stomatologiczne będą w razie potrzeby wspomagać ten etap wizyty. Przyjemna rozmowa z dzieckiem pozwoli odwrócić jego uwagę od strachu związanego z wykonywanymi zabiegami. Nowoczesne wyposażenie gabinetu umożliwi wykonać wszystkie zabiegi w mało inwazyjny sposób. Miły przebieg wizyty i mało bolesne leczenie spowoduje, że dziecko wróci w przyszłości do tego gabinetu.

Źródło: Stomatolog Kalisz

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz