Home / Dieta / Dieta wysokobiałkowa – dlaczego NIE warto jej stosować?
dieta wysokobialkowa

Dieta wysokobiałkowa – dlaczego NIE warto jej stosować?

Białko jest niezbędnym budulcem i składnikiem, który wpływa na odpowiednie funkcjonowanie naszego całego organizmu. Trzeba pamiętać, że niedobór białka może przyczyniać się do wielu chorób. Należy jednak zachować umiar w kwestii jego dostarczania. Okazuje się, że nadmiar białka także nie jest zbyt korzystny. Warto o tym pisać, ponieważ diety białkowej są niestety coraz bardziej popularne. Rzeczywiście eliminacja węglowodanów i tłuszczy sprawia, że szybko pojawia się efekt utraty wagi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka dieta odchudzająca nie jest dobra dla naszego zdrowia. Przekonaj się sama już teraz.

  • Odwodnienie organizmu

Niedobór białka może w szybkim czasie przyczynić się do odwodnienia całego organizmu. To groźne dla osoby, która się odchudza, bo odwodnienie może uznać za spadek wagi. Kontynuując dietę białkową, będzie prowadzić jedynie do spadku energii, osłabienia odporności całego organizmu czy zaburzeń z pamięcią i koncentracją uwagi.

Trzeba wiedzieć, że odwodnienie organizmu może przyczyniać się też do wypłukania cennych witamin i minerałów. W efekcie można nabawić się osteoporozy. Do tego brak płynów prowadzi do zbierania się nadmiaru wapnia w nerkach. Ten występuje w postaci piasku i kamieni, które wywołują niezwykle bolesną kamicę nerkową.

  • Wpływ na układ nerwowy

Dieta wysokobiałkowa ma też negatywne znaczenie dla całego układu nerwowego. Okazuje się, że może prowadzić do niedożywienia mózgu. Takie zjawisko prowadzić będzie do problemów z odpowiednią reakcją na niektóre bodźce, kłopotów z pamięcią, koncentracją uwagi. Pacjent może wykazywać zwiększony poziom agresji, apatii, wycofania, zmęczenia, senności, może cierpieć na nawracające migreny.

  • Nadmiar białka a alergie

Dieta o zbyt dużej zawartości białka będzie przyczyniać się też do powstawania reakcji alergicznych. To najczęściej uczulenia, których objawy widać na skórze w postaci trądziku, wysypki czy łuszczenia się skóry.

  • Osłabianie narządów

Dieta bogata w zbyt dużą ilość białka obciąża nerki oraz wątrobę. Zakwasza organizm. Może prowadzić do dny moczanowej, kolki nerkowej, kamicy, stanów zapalnych stawów. Co ważne, dieta wysokobiałkowa prowadzona przez długi czas może być przyczyną raka jelita grubego.

  • Wpływ na układ trawienny

Białko obciąża nerki i wątrobę, ale również cały układ trawienny. Nadmiar białka nie jest trawiony, przez co w jelitach rozpoczyna się jego proces gnilny. Ten przyczynia się z kolei do wzdęć, nadmiernych gazów, zaparć, zgagi czy nieświeżego oddechu.

Jeśli rzeczywiście chcesz pozbyć się nadmiernego tłuszczyku, lepiej skorzystaj z konsultacji u profesjonalnych dietetyków. Znalezienie dobrego dietetyka nie jest trudne – wystarczy znaleźć go w Internecie. Nie można zapominać, że szybka utrata wagi w przypadku diety wysokobiałkowej to efekt krótkotrwały. Zawsze po nim w ekstremalnym tempie pojawia się efekt jo-jo. Kilka zrzuconych kilogramów nie jest wartych chorób, które może spowodować nadmierna ilość białka w organizmie. Odchudzanie ma być długotrwałe, a sposób dochodzenia do wymarzonej sylwetki musi być w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Sprawdź również!

goji

Właściwości owoców goji

Jagody goji to popularna nazwa dla owoców krzewów rosnących na terenie Azji. Najczęściej sprzedawane są …

Dodaj komentarz