Z roku na rok, rośnie w Polsce liczba pacjentów chorych na nowotwór. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2013 roku odnotowano 156,5 tys. zachorowań na raka, a dwa lata później liczba ta wzrosła do 163,3 tys. Prognozy Krajowej Rady Ludności z 2014 roku przewidują, że liczba chorych na nowotwory w Polsce wzrośnie w ciągu kolejnych 7 lat do 175 tys. Według raportu Naczelnej Izby Lekarskiej z grudnia 2017 roku, najczęstszym rodzajem raka wśród mężczyzn jest nowotwór płuc, który stanowi 17,7% wszystkich zachorowań, a wśród kobiet – rak piersi (22,2% ogółu zachorowań na nowotwór złośliwy). W walce z rakiem najważniejsze jest szybkie wykrycie zmian i odpowiednia diagnostyka. W przypadku nowotworu piersi, istnieje kilka badań profilaktycznych zalecanych kobietom w każdym wieku.
Pierwsze symptomy raka piersi
Pierwsze stadium choroby przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie rozwoju jest możliwe wyłącznie przez specjalistę, podczas badania piersi. Z czasem, pojawiają się inne objawy, które są widoczne dla chorej osoby. Najczęstszymi symptomami są: zaczerwienienia skóry, wycieki z brodawki lub asymetria piersi. W znacznej części zachorowań (60-70%), pojawia się dobrze wyczuwalny guz.
Diagnostyka i leczenie nowotworu piersi
Podstawowym badaniem pomocnym w zdiagnozowaniu zmian pojawiających się na piersi jest mammografia. Podczas badania obie piersi zostają poddane niewielkiemu promieniowaniu. Na podstawie uzyskanych wyników, można stwierdzić, czy zmiany zachodzące w organizmie są spowodowane nowotworem. Kolejnym badaniem jest ultrasonografia, dzięki której specjalista zna dokładne umiejscowienie raka i może jednoznacznie stwierdzić, że guzki w piersi, to nie torbiele. Diagnostykę nowotworu przeprowadza się również na podstawie biopsji cienkoigłowej, w której do strzykawki pobiera się materiał do badania, albo gruboigłowej, gdzie w celu obserwacji pod mikroskopem, wycina się fragment tkanki. Trzecią możliwością jest biopsja otwarta, która polega na usunięciu całego guzka. Alternatywnymi dla wyżej omówionych badań są m.in.: termografia i galaktografia.
W zależności od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, raka leczy się na trzy sposoby. Jedną z możliwości jest chirurgiczne wycięcie zmian chorobowych. Czasami poza guzem, konieczne jest usunięcie całej piersi. Drugą metodą leczenia jest chemioterapia, bazująca na farmakologicznej niwelacji niewykrywalnych przerzutów nowotworowych. Ostatnią możliwością jest radioterapia czyli kuracja promieniowaniem jonizującym.
Profilaktyka
Każda kobieta powyżej 20. roku życia powinna regularnie wykonywać mammografię, która pozwala kontrolować stan piersi i wykryje ewentualne, niepożądane zmiany chorobowe. Badanie to jest refundowane przez NFZ dla kobiet między 50-69 rokiem życia. Decydując się na profilaktyczną diagnostykę trzeba wybrać wiarygodną placówkę, która posiada profesjonalny sprzęt medyczny, dzięki któremu można otrzymać rzetelne wyniki. Przykładem takiego miejsca jest medycynadab.pl, gdzie pracują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, a dostępny osprzęt jest najwyższej jakości.
Szczególną wagę do profilaktyki nowotworowej powinny przywiązywać kobiety znajdujące się w grupie ryzyka. Czynnikami decydującymi o klasyfikacji do grona osób szczególnie zagrożonych zachorowaniem na raka piersi jest m.in. wiek. U kobiet powyżej 35 roku życia częściej wykrywa się raka piersi, niż u młodszych pacjentek. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby między 50 a 70 rokiem życia. Innymi czynnikami ryzyka są uwarunkowania genetyczne oraz środowisko hormonalne. Dodatkowo, na zachorowanie bardziej narażone są kobiety, u których wykryto w przeszłości zmiany nowotworowe. Wpływ na pojawienie się komórek rakowych w organizmie mają również określone substancje zawarte w pożywieniu oraz otyłość.