Home / Zdrowie mężczyzny / Objawy, przyczyny i sposoby leczenia zapalenia pęcherza u mężczyzn
mężczyzna

Objawy, przyczyny i sposoby leczenia zapalenia pęcherza u mężczyzn

Zapalenie pęcherza moczowego często kojarzone jest jako typowo kobieca choroba. Rzeczywiście, tego typu infekcje występują niemal 50 razy częściej w przypadku kobiet niż mężczyzn. Jeśli na tak zwany przeziębiony pęcherz narzekają panowie, powinno to wzbudzić czujność lekarza.

Przyczyny zapalenia pęcherza u mężczyzn

Układ moczowy mężczyzny, ze względu na swoją anatomię, zapewnia panom znacznie większą odporność na zakażenia. Wynika to przede wszystkim z obecności dłuższej cewki moczowej oraz większej odległości między jej ujściem a odbytem. Dlatego też, gdy zapalenie pęcherza lekarz zdiagnozuje u mężczyzny, powinno wzbudzić to jego niepokój (szczególnie w przypadku nawracających infekcji). W przypadku małych chłopców za rozwój zakażeń dróg moczowych (w tym zapalenie pęcherza) najczęściej odpowiadają zmiany anatomiczne [4]. W przypadku starszych pacjentów infekcja jest zwykle spowodowana inną patologią (np. zwężeniem drogi odpływu moczu przez przerośnięty gruczoł krokowy) [1] [2] [3].

Objawy i leczenie zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn są praktycznie takie same jak w przypadku kobiet. Należą do nich uczucie ciągłego parcia na mocz, ból pęcherza, dolegliwości bólowe w trakcie oddawania moczu. Często pacjenci skarżą się także na uczucie nieopróżnionego pęcherza mimo niedawnej wizyty w toalecie.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego w przypadku mężczyzn wymaga użycia silniejszych leków niż te, które stosowane są w przypadku zapalenia pęcherza u kobiet. Dodatkowo należy wdrożyć diagnostykę, która ma na celu wykluczenie jakichkolwiek patologii w obrębie układu moczowego. Samo leczenie opiera się przede wszystkim na pobraniu próbek moczu, które zostaną skierowane do laboratorium w celu wykonania posiewu. Ma to na celu wykazanie obecności konkretnych bakterii, co pozwoli na wdrożenie tak zwanego leczenia celowanego. W czasie, gdy pacjent czeka na wyniki tego badania, otrzymuje tak zwane leczenie empiryczne, czyli skierowane przeciwko najczęściej występującym patogenom. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego są to zwykle antybiotyki z grupy fluorochinolonów [1] [2] [3].

Więcej o zapaleniu pęcherza u mężczyzn przeczytasz na urofuraginum.pl >> 

[1] Interna Szczeklika Mały Podręcznik 2015/2016 pod red. P. Gajewskiego, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2015

[2] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego – data dostępu: 15.05.2017

[3] Orenstein R. et al., Urinary tract infections in adults., Am Fam Physician., 1999:1; 59(5): 1225-34

[4] Pediatria pod red. A.Dobrzańskiej, wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2014

Sprawdź również!

szampon

Szampon – męska sprawa? O dobieraniu szamponu do męskich włosów

O higienę swojego ciała dbać powinien każdy bez wyjątku. Z samej natury uważa się, że …

Dodaj komentarz