Home / Choroby / Odra w Polsce – czy to już epidemia?
lekarz

Odra w Polsce – czy to już epidemia?

Tylko w pierwszych dniach listopada w Polsce odnotowano 87 przypadków zachorowania na odrę. Okazuje się, że każdego roku statystyki dotyczące liczby zachorowań na tego rodzaju groźną chorobę niebezpiecznie wzrasta. W porównaniu z rokiem ubiegłym chorych na odrę w tym roku było już więcej trzykrotnie. A do końca roku zostało przecież jeszcze trochę czasu.

Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się zjawiskami, jakie zachodzą w specjalizacji, takiej jak medycyna podróży, potwierdzają, że wzrost zachorować na odrę w naszym kraju to efekt wpływu co najmniej kilku czynników. Przede wszystkim coraz więcej osób rezygnuje ze szczepień, chociaż są one obowiązkowe. Coraz więcej rodziców boi się NOP, dlatego nie decyduje się na szczepienia swoich dzieci. Kolejny czynnik to napływ ludzi zza wschodniej granicy do naszego kraju. Czy wiesz, że liczba zachorować na odrę na Ukrainie jest kilkadziesiąt razy większa, niż ta, która określa statystyki zachorować w Polsce? Ostatni czynnik wiąże się z wyjazdami naszych rodaków do krajów, w których mówi się o zwiększonym ryzyku zachorowania na odrę. Nie wszędzie bowiem szczepienie przeciwko tej chorobie jest wymagane, ale raczej zalecane. Osoby niezaszczepione zarażają się bardzo łatwo i szybko. Odra to jedna z groźniejszych chorób, jakie roznoszą się drogą kropelkową. Musimy wiedzieć, że bagatelizowana przyczynia się do powstania zagrażających życiu powikłań. Co piąta osoba chorująca na odrę, umiera. Nie są to więc pocieszające dane, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt zwiększonej liczby zachorowań w naszym kraju.

Oczywiście nie można jeszcze mówić o epidemii, natomiast specjaliści, dla których medycyna podróży jest podstawą ich pracy, potwierdzają, że bardzo szybko sytuacja w Polsce może wymknąć się spod kontroli. Weźmy pod uwagę, że coraz więcej osób rezygnuje ze szczepień albo nie szczepi swoich dzieci i to z pełną świadomością. Coraz więcej osób podróżuje po świecie, nie odwiedzając uprzednio przychodni, w której medycyna podróży zaprasza do swoich gabinetów. Coraz więcej osób przybywa też do naszego kraju i nigdy nie mamy pewności, czy są to osoby zdrowe albo zaszczepione. Nie wszędzie szczepienia są obowiązkowe, a nawet jeśli są, to brak szczepienia nie jest w żaden sposób egzekwowane. W Polsce na przykład mówi się o karach grzywny, ale jeśli nawet zostaną one nałożone, nie dochodzi do ich zapłaty, ale raczej odwołań od tej decyzji.

Fakt, że Polacy teraz masowo się szczepią. Przestraszyliśmy się odry i udajemy się masowo do przychodni, by sprawdzić, czy jesteśmy zaszczepieni albo by zaszczepić swoje dzieci. Odra przeraziła nas do tego stopnia, że ogromna liczba rodziców, która wcześniej obawiała się NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych, dzisiaj jednak podaje szczepionkę przeciwko odrze swoim dzieciom. Weźmy pod uwagę, że ta choroba zakaźna jest najbardziej niebezpieczna właśnie dla dzieci. Okazuje się, że nawet co piąte dziecko umiera poprzez powikłania, jakie występują po zakażeniu tą chorobą. Może przecież dojść do stanów zapalnych całego układu pokarmowego albo zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz