Stopniowe pogarszanie się słuchu to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu. Jednak w naszym kraju zaledwie co piąty mieszkaniec, u którego zdiagnozowano ubytki słuchu, decyduje się na noszenie aparatu słuchowego. Jednocześnie zaobserwowano, że od momentu postawienia diagnozy do zakupu aparatu upływa co najmniej kilka lat.
Gdy pogarsza się słuch
Ponieważ słuch zwykle pogarsza się powoli nasz mózg wykonuje ogromną pracę, by ten ubytek nam skompensować. Przykładamy większą wagę do ruchu warg rozmówcy, koncentrujemy się nad każdym wypowiadanym słowem, staramy się być jak najbliżej rozmówcy. Rozwijamy w sobie nowe dla nas nawyki tylko po to, by do naszego ucha docierało jak najwięcej impulsów akustycznych. Gdy taki stan trwa bardzo długo nasz mózg powoli traci ślady pamięciowe pozwalające na odczytanie dźwięków i połączenie ich z podmiotem. To dlatego tak ważne jest zastosowanie we właściwym momencie aparatu słuchowego.
Aparaty słuchowe, wady i zalety
Aparaty słuchowe nie tylko pomagają odbierać dźwięki z zewnątrz, ale też wyrównują większość z wad słuchu. Aby taki cel osiągnąć należy nosić je codziennie. W tym przypadku aparaty słuchowe stanową narzędzie rehabilitacji narządu słuchu i pobudzają go do pracy. Stymulują komórki narządu słuchowego zapobiegając w ten sposób utracie pamięci dźwięków. Proces ten z kolei hamuje zanik zdolności słyszenia i rozumienia dźwięków.
Osobie, która po raz pierwszy korzysta z aparatu słuchowego trudno jest się do niego przyzwyczaić. Jak z każdą protezą próbującą zastąpić nam dotychczasowe świetnie działające narzędzia największą trudność stanowi takie jej dopasowanie, aby obecność protezy stała się niezauważalna.
W procesie dostrajania i dostosowywania aparatu słuchowego do indywidualnych potrzeb niezwykle istotne jest określenie sytuacji, w których niedosłuch tworzy dla nas największy problem. Aparaty słuchowe powinny być dostrajane przez profesjonalnego protetyka słuchu, wówczas dźwięki jakie docierają do nas są zbliżone maksymalnie do naturalnych, słyszanych i pamiętanych odgłosów. Nie będą zbyt głośne czy wibrujące.
Aparaty słuchowe wzmacniają i wydobywają z tła przede wszystkim te dźwięki, których odbiór, w warunkach ubytku słuchu, powoduje problemy. Urządzenia te eliminują wszelkie zakłócenia obecne w tle. Jeżeli ubytek słuchu dotyczy obu uszu, pacjent powinien nosić dwa aparaty na każde z nich. Jeżeli posiłkowalibyśmy się tylko jednym, to drugie ucho będzie powoli traciło swoje zdolności. I w dłuższym okresie czasu kreujemy sobie kolejne problemy.
Partnerem artykułu był https://www.swiatsluchu24.pl.