Home / Badania / Profilaktyczne badania jamy brzusznej
ból

Profilaktyczne badania jamy brzusznej

USG Dopplera – na czym polega?

Dzięki zastosowaniu badania ultrasonograficznego metodą Dopplera wykrywane są zmiany w tętnicach i nieprawidłowości żylne. Głowica  ultrasonografu przesyła ultradźwięki w kierunku badanego narządu. Fala ultradźwiękowa odbija się od przepływającej krwi, a następnie wraca do głowicy, gdzie zostaje przetworzona na obraz widoczny na ekranie komputera. Lekarz diagnosta analizuje wynik badania, na którym uwidocznione zostają miejsca, w których krew przemieszcza się wolno, szybko lub cofa się. Zmierzenie przepływającej krwi przez tętnice oznacza poznanie przekroju oraz wydolności żył i tętnic. W trakcie przeprowadzanego badania USG Dopplera pojawia się dźwięk, w postaci szumu przetworzonego komputerowo, wywołanego przez płynącą krew. Dla uzyskania pełnych wyników badania, lekarz dokonuje analizy także i tych odgłosów przemieszczającej się krwi.

Objawy przy tętniaku aorty brzusznej

Tętniak aorty brzusznej może występować bezobjawowo. W razie pęknięcia, pojawia się ostry ból okolicy lędźwiowej, któremu mogą towarzyszyć krwiste wymioty, niedowład kończyn, zaburzenia widzenia i równowagi, a nawet utrata przytomności. Pęknięcie tętniaka może zakończyć się śmiercią.

Z kolei objawowy tętniak daje o sobie znać. Najczęściej obserwuje się:

  • silny ból w okolicy lędźwiowo – krzyżowej
  • pojawiające się bóle podbrzusza, promieniujące do ud, krocza i pęcherza moczowego
  • obecność krwi w moczu, bowiem tętniak w bolesny sposób napiera na moczowody
  • utratę masy ciała i ogólne uczucie słabości

Jeśli pojawiają się tego typu objawy, należy jak najszybciej poddać się badaniu USG Dopplera oraz leczeniu, w ten sposób chroniąc swoje zdrowie i  życie.

Tętniak aorty brzusznej – charakterystyka

Przyczyny choroby

Wśród nich wyróżnia się uwarunkowania rodzinne oraz genetyczne. Tętniak może pojawić się na skutek zmian miażdżycowych, nieprawidłowego ciśnienia krwi, palenia papierosów, przepukliny brzusznej, a także niedokrwienia dolnych kończyn. Choroba częściej dotyka mężczyzn. Osoby po 65. roku życia powinny kontrolować stan aorty i żył, korzystając z bezbolesnego i bezinwazyjnego badania USG Dopplera, bowiem ryzyko wystąpienia tętniaka aorty rośnie wraz z wiekiem.

Czym jest tętniak aorty?

Aorta jest główną arterią, najważniejszą tętnicą, dostarczającą krew do wszystkich ludzkich tkanek – od serca do części brzusznej, gdzie następuje podział na tętnice biodrowe. Poszerzenie aorty brzusznej, na odcinku między przeponą a odejściem tętnic biodrowych,  oznacza pojawienie się tętniaka. Cieńsze ścianki tętnicy naciągają się, przypominając delikatny pęcherz, którego pęknięcie może skończyć się śmiercią. Im większa średnica tętniaka, tym zagrożenie pęknięciem jest większe.  Wczesne wykrycie nieprawidłowości i podjęcie leczenia jest właściwą drogą do zachowania zdrowia.

Leczenie tętniaka

W przypadku pęknięcia tętniaka aorty brzusznej jedynie szybko przeprowadzona operacja przyniesie pozytywny skutek. Efektem operacji jest wszczepienie protezy naczyniowej w światło tętniaka. Jeśli tętniak jest mniejszy, osiągający wymiar poniżej 4,5 cm, pacjenci pozostają pod opieką lekarza, regularnie poddając się badaniu ultrasonograficznemu. Tętniak o wymiarach powyżej 4,5 cm wymaga interwencji chirurgicznej. Badanie USG Dopplera pozwoli na wykrycie miejsca zwężenia aorty oraz dokonanie oceny stopnia zagrożenia pęknięciem.

Przebieg badania USG Dopplera

Warto wiedzieć, że do badania pacjent musi się przygotować już w dniu poprzedzającym wykonanie USG. Wskazane są lekkostrawne posiłki oraz przyjęcie kapsułek Espumisanu, leku zapobiegającemu wzdęciom i gazom,  3 razy po 2 kapsułki w dniu poprzedzającym badanie i w dniu badania.

Ponadto na 6 godzin przed wykonaniem USG należy odstawić jedzenie, a na godzinę przed badaniem nie palić papierosów i nie żuć gumy.

Po podaniu danych osobowych i sprecyzowaniu dolegliwości, pacjent kładzie się na leżance i odsłania brzuch. Lekarz diagnosta zwilża skórę żelem przewodzącym, po czym wodzi po brzuchu głowicą USG. Uzyskane dane pojawiają się na ekranie komputera w postaci kolorowego obrazu. Lekarz interpretuje dane oraz wyciąga wnioski ze słyszalnego szumu, który wywołuje przepływająca krew. Diagnostyka w tym przypadku obejmuje zbadanie aorty brzusznej, ocenę morfologii oraz przepływów w obrębie tętniaka oraz badanie rozwidlenia i odejścia tętnic biodrowych. USG Dopplera ukaże zmiany miażdżycowe aorty i pojawienie się skrzeplin.

Po uzyskaniu i interpretacji uzyskanych wyników badań, lekarz diagnosta udziela wskazówek co do drogi leczenia i przeprowadzenia badań kontrolnych. Wyniki badania pacjent otrzymuje na własność, łącznie z kolorowym zdjęciem z printera.

Badanie jest bezpieczne, bez skutków ubocznych. Można wykonywać je wielokrotnie, w każdym wieku.

Źródło: GabinetUSG.com.pl – Badanie USG

Sprawdź również!

przychodnia

Nowa przychodnia rehabilitacyjna w Warszawie

Początkiem 2019 roku na warszawskich Bielanach została otwarta nowa przychodnia rehabilitacyjna BioMedica. Jest to nowoczesna …

Dodaj komentarz